India – historické poklady severnej Indie

Taj Mahal vraj najkrajšia stavba sveta...

16 dní |  22.3. – 6.4. 2018

India. Neopakovateľná nepochopiteľná krajina, svet sám pre seba ktorý vás zaručene omráči. Romantická, mystická, drsná, poetická, farebná, očarujúca, plná radosti ale aj utrpenia, ultramoderná a tradičná zároveň. Krajina 300 miliónov hinduistických bohov, takisto ako krajina iných náboženstiev, moslimov, budhistov, džinistov, sikhov ale aj kresťanov. Návšteva Indie vás navždy zmení, ale chce to určitý čas, takže 15 dni je len minimálny čas na zoznámenie sa s týmto skvostom.

Aj preto sme sa rozhodli zaradiť do programu zájazdu dva vnútroštátne prelety oproti programu v minulosti a rozšíriť program zájazdu aj o návštevu posvätného mesta Varanási.   

Čaká nás nezávislé cestovanie so slovenským sprievodcom v malej skupine 4 – 8 osôb, pre všetkých od 18 do 80 rokov po najkrajších a najznámejších pamiatkach a mestách severnej Indie. India je napodiv plná cestovateľov – seniorov takže vek naozaj nerozhoduje. Cestujeme s nadhľadom, pôjdeme pomaly, cesta je cieľ a menej býva viac.

Využijeme linkové nočné autobusy s lôžkovou úpravou čo bude silný zážitok sám o sebe. Na dlhšiu vzdialenosť vyskúšame pohodlné vlakové spacie vozne 2.triedy. Ak túžite po programe ušitom na mieru určíte vám príde vhod časový priestor na individuálne výlety miestnou dopravou za prijateľné ceny, slovensky sprievodca Vám je neustále k dispozícii. Ak chceme túto krajinu aspoň čiastočne pochopiť a spoznať musíme žiť ale aj cestovať spolu s miestnymi obyvateľmi. To je stopercentná záruka toho že jedine tak získame naozaj silné zážitky z tejto jedinečnej a neopakovateľnej krajiny.

Program:

1. – 3. deň: Priletíme z Európy do New Delhi hlavného mesta viac ako miliardovej Indie odkiaľ ihneď pokračujeme letecky do rozprávkového Udajpuru s presláveným jazerným Lake Palace vystupujúci z vôd jazera. Mohutný Mestský palác, dominanta mesta nad jazerom. Možnosť plavby výletnými loďkami (nie je v cene). Túto kulisu dobre poznáte z filmu Chobotničky s agentom 007. Gháty plné hudobníkov s tradičnými strunovými nástrojmi.

Panoráma s bielymi hávelí, úzke uličky s bazármi, skvelé strešné reštaurácie s výhľadom na jazero. Každé ráno sa v ňom domorodci umývajú a otužujú. Ďalší deň strávime oddychom a túlaním sa po meste. Výlet do pevnosti Kumbhalgarh s druhým najdlhším systémom hradieb na svete (po veľkom čínskom múre)   a návšteva pokojného, opusteného Ranakpuru Adinathovým chrámom z 15 storočia – najkrajšou džinistickou pamiatkou Indie.  Krajka vytesaná v kameni Les 1444 stĺpov, každý s odlišnými kvetinovými vzormi, s premenlivou hrou svetla a tieňa, raj pre fotografov.

4. – 7. deň: Jaisalmer – mystické ,,zlaté mesto,, stratene v púšti s pevnosťou z 12. storočia medovej farby. Za jej hradbami s 99 baštami dodnes žijú tisíce ľudí a je jedinou obývanou pevnosťou v Indii. Prespíme v tradičnom dome aj my? Paláce a džinistické chrámy sú nádherné ale hávelí (kupecké domy – paláce s vnútorným dvorom) vám vezmú dych. Pieskovec z ktorého sú vytesané je po vyťažení ľahko opracovateľný do jemných detailov – po čase však vytvrdne a spevnie.

 Efekt je dokonalý – z diaľky sa zdá, že balkóniky so strieškami, mreže, ornamenty a detaily na fasádach sú vyrezané z dreva. Ušetríme si dostatok času na individuálne safari na ťavách resp. na výlety po okolí (na motorke a pod). Zvyšok skupiny využije čas výhodnými nákupmi a prehliadkou pevnosti a jedného z najkúzelnejších miest v Indii. Nočný presun do hlavného mesta Radžastánu – ružového mesta snov Jaipuru. Slony, tancujúce kobry, Palác vetrov – Hawa Mahal, nákup šperkov, striebra a polodrahokamov za výhodné ceny, Mestský palác, Lake Palace a observatórium Jantar Mantar (UNESCO) a mnoho iného. Pokračujeme za krásami severnej Indie.

8. – 12. deň: Bývalé hlavné mesto mughalskej ríše Agra. Vrchol moslimskej architektúry – Agra Fort. Nasleduje klenot na ktorý sme tak čakali nadpozemský Taj Mahál – sen premenený na skutočnosť. Zázrak z bieleho mramoru, neprekonateľné dielo panovníka Shahajana. Posúďte samy či sa naozaj jedná o najkrajšiu stavbu sveta.

 Inšpirácia perzskou architektúrou je očividná.   Nezabudnuteľné, očarujúce výhľady a atmosféra pri východe slnka. Toto si nemôžeme nechať ujsť. Nevynecháme ani mesto duchov Fathepur Sikri bývalé hlavné mesto Akbarovej ríše.  A na záver nášho putovania nás čaká ten najemotívnejší zážitok Indie. Váránasi – mystické, najposvätnejšie mesto Indie, vraj najstaršie trvale obývané mesto sveta. Atmosféra na brehoch rieky matky Gangy, posvätné obrady, kúpele či spaľovanie mŕtvych je zážitkom na celý život. Pokúsime sa tu o nemožné – pochopiť Indiu ako takú, ale dá sa pochopiť nepochopiteľné? Sme pripravení nasledovať Budhove stopy a blízka dedinka Sarnath je miesto kde sa budhizmus zrodil. Práve tu pred dvetisíc päťsto rokmi Siddhartha uskutočnil svoju prvú kázeň.

no images were found

 Prelet do hlavného mesta Indie kde opäť len prenocujeme na ceste za ďalšími dobrodružstvami.

13. – 14. deň:  Cesta do Amritsaru a návšteva najposvätnejšieho miesta pre sikhov – Zlatého chrámu. Atmosféra a nadpozemská krása navôkol vám vyrazí dych. Miesto otvoreného pre mierumilovných ľudí všetkých rás a náboženstiev, jeden z prvých a zároveň najsilnejších zážitkov v Indii. Sme malou kvapkou v nekonečnom mori pútnikov. Sikhovia v typických turbanoch oplývajú pohostinstvom, priateľským správaním, prirodzenou autoritou a pestovaným zmyslom pre spravodlivosť. Každého pocestného prichýlia a nakŕmia. Zúčastniť sa v sále Langar hromadného výdaja stravy – symbolu rovnostárstva (pravý opak hinduistických kást) je životný zážitok.

Posediačky naraz až 3000 ľudí, konzumuje skromné, no neobyčajne chutné šošovicové karí s chlebovou plackou. Denne tu zadarmo nakŕmia tisíce ľudí. Dobrovoľný príspevok pútnikov na chod Gurudwary od vás nikto okrem vlastného svedomia nebude požadovať. Posvätný Saróvar ,,jazero božského nektáru s umelým ostrovčekom na ktorom stojí palác Harimandir so Zrkadlovou sálou a kupolou vyrobenej zo 100 kg zlata. Miesto ,,odpočinku,, Svätej Knihy. Vidieť Guru Granth Sahib to si asi nikto nenechá ujsť, ale vystáť v rade si to musí každý sám. Zúčastniť sa týchto obradov je aj pre neveriaceho naozaj silný zážitok. Rovnako ako prechádzka po mramorovom chodníku okolo Saróvaru. Najlepšie je ale len tak z príjemného tieňa pozorovať ruch navôkol a počúvať nekončiace spevy a lahodnú, rytmickú hudbu šíriacu sa z Harimandiru. Návrat do New Delhi. 

15. – 16. deň: A už je tu New Dillí, nádherné hinduistické, muslimské, džinistické  a sikhské chrámy. Úchvatná Red Fort – červená pevnosť a neďaleká Piatková mešita Jama Masjid (najväčšia mešita v Indii), kde sa môže naraz modliť až 25 tisíc veriacich. Absolútny stred mesta moderné Connaught place so značkovými predajňami. A hneď vedľa typický chaos, hluk a uličky s typickou neopakovateľnou vôňou Indie. Záver cesty na cely život. Plný vôní a zážitkov ale aj otázok a vnútorného pokoja odlietame z nepochopiteľnej neopakovateľnej Indie. Cesta na cely život – cesta na ktorú sa nezabúda.

V cene je zahrnutá  medzinárodná letenka Viedeň – New Delhi a späť (vrátane letiskových poplatkov, do maximálnej výšky 650 EUR), 2 miestne prelety v Indii, kompletnú miestnu dopravu, ubytovanie v hoteloch turistickej kategórie s WC a sprchou, slovenského sprievodcu, pomoc pri vybavení indických víz.

V cene nie je zahrnuté poistenie, strava (od 5 EUR deň), indické víza (53 EUR), vstupy do pamiatok (cca 50 EUR), individuálne výlety a iné neuvedené služby a poplatky.

  • Minimálny počet účastníkov zájazdu 6.
  • Garancia malej skupinky 6 až 10 osôb!!!

Termín: 22.03. – 06.04. 2018

  • Cena A (štandardná): 1720 EUR
  • Cena B (zľava KST, študent, senior): 1670 EUR
  • Cena C (vernostná): 1620 EUR

Termín: 14.11. 2018 – 29.11. 2018

  • Cena A (štandardná): 1720 EUR
  • Cena B (zľava KST, študent, senior): 1670 EUR
  • Cena C (vernostná): 1620 EUR

Fotogaléria zo zájazdu v roku 2016

 

Prihláška na zájazd India – historické poklady severnej Indie