Expedícia Damavánd 5671 metrov – Irán

Irán - Damavand...

15 dní  |  9.9.  – 23.9. 2017

Najvyšším vrcholom Iránu je vyhasnutá sopka Damavánd vysoká 5 671 metrov ležiaca v najvyššom Iránskom pohorí Elborz, v iránskej provincii Mazandarán, asi 50 km južne od Kaspického mora a 60 km východne od hlavého mesta Teheránu. Práve táto panoramatická hora bude hlavným cieľom našej trekovej expedície do tejto krajiny.  Ako aklimatizáciu sme si zvolili treking v blízkosti druhej najvyššej hory Iránu – hory Alam Khu vysokej 4850 metrov na ktorú takisto plánujeme v rámci našej aklimatizácie vystúpiť. Po úspešných trekoch zrelaxujeme v horúcich prameňoch v dedinke Reyneh a na záver nášho putovania bývalou Perziou si pozrieme dve najkrajšie mestá tejto kedysi najmocnejšej ríše sveta.

Prvým bude púštne mesto Yazd s neopakovateľnou atmosférou v jeho starom meste a druhým bude najkrajšie mesto Iránu – Isfahán snajkrajším námestím sveta Imamovým  námestím, ktoré má prívlastok polovica sveta alias Naghsh-é Jahán, druhá polovica je vraj v raji. V jeho blízkosti sa budeme kochať neopakovateľnými stavbami mešít a palácov ako aj prechádzkami v najkrajších parkoch či po najkrajších mostoch Iránu.

Program:
 
1. – 2.deň: Letecky Viedeň – Teherán odkiaľ sa presunieme prenajatým mikrobusom do pohoria Elborz do blízkosti druhého najvyššieho kopca Iránu vrcholu Alam Khu. Následne presun jeepom do nášho ,,base campu ,,pod touto horou.
 
3. – 5. deň: Aklimatizačné túry v pohorí Elborz, výstup na Alam Kuh 3850m.

6. – 7. deň: Presun pod M. Damavand,  oddychový deň v dedinke Reyneh, kúpanie v miestnych termálnych prameňoch, príprava na výstup na M. Damavand.

8. – 9. deň: Výstup na M. Damavand návrat späť do dedinky Reyneh.

10. deň: Teherán – vraj až 14 miliónové moderné, hektické veľkomesto no aj tu si prídeme na svoje. Čaká nás tu kratšia návšteva centra mesta, nevynecháme Azadi tower – veža slobody, postavená v roku 1971 pri príležitosti osláv 2 500 výročia vzniku Perzskej ríše a najväčším miestnym ,,klenotom,, je National Jewellery museum, múzeum drahokamov ktoré takisto navštívime. Večer budeme pokračovať nočným ležadlovým vlakom do púštneho mesta Yazd s neobyčajnou atmosférou.

11. deň: Púštne mesto  Yazd – mesto najvyšších minaretov v Iráne. Typické ventilačné veže, noblesné čajovne stratené v bazáre, tradičný chlieb naan – vo veľkosti 1×1 metra. Zoroastrianske veže mlčania, stará štvrť – raj pre priaznivcov fotografovania, tajomný bojový šport Zurkaneh – toto všetko si nemôžeme nechať ujsť.

12. – 13. deň: Presun prenajatým mikrobusom do Isfahánu – jedného z najkrajších miest sveta s pokojnou atmosférou, kde sa dá pešo pohodlne dostať takmer všade. Imamovo námestie – pamiatka UNESCO, Ali Qapu palác, mešita Šejk LotfollahImamova mešita. Paláce Hasht Behesht a Chehel Sotun. Historické oblúkovité mosty so zabudovanými čajovňami. Zóny oddychu pri rieke, nádherné niekoľko kilometrové parky a nikdy nekončiace pikniky miestnych obyvateľov. My tu zrelaxujeme po našom putovaní Iránom tiež. Nákupy v nekonečných bazároch úplne nakoniec.

14. – 15. deň: Presun mikrobusom na letisko v Teheráne odlet do Európy po polnoci.

V cene je zahrnutá spiatočná letenka Viedeň – Teherán vrátane letiskových poplatkov (do maximálnej výšky 450 EUR), kompletná doprava v Iráne prenajatými mikrobusmi a jeepmi, nočný vlak Teherán – Yazd, ubytovanie na táboriskách vo vlastných stanoch počas trekov a v jednoduchých cestovateľských hoteloch počas cestovania po Iráne, slovenský sprievodca, iránsky sprievodca počas aklimatizačných trekov pod Alam Khu, jeden krát kúpanie v horúcich termálnych prameňoch v Reyneh, poplatok miestnej agentúre za vybavenie víz.

V cene nie je zahrnutá doprava na/z letiska Viedeň, víza 60 EUR, poistenie, permit na Damavand 50 USD, strava (cca 5 až 10 EUR deň), vstupy do pamiatok (cca 15 EUR).

Termín: 09.09.2017 – 23.09.2017
 
  • Cena A (štandardná): 1490 EUR
  • Cena B (zľava KST, študent): 1450 EUR
  • Cena C (vernostná):  1400 EUR

 

Fotogaléria z expedície v roku 2013

Prihláška na zájazd Expedícia Damavánd 5671 metrov – Irán