Mustang – zakázané kráľovstvo – Nepál

Brána do kráľovstva Mustang...

 21 dní | 17.4.  – 7.5. 2018

Mustang, bájne “zakázané“ kráľovstvo ukryté hlboko za hlavným hrebeňom Himalájí, vyprahnutá vysokohorská krajina sfarbená všetkými odtieňmi červenej farby, krajina vysokohorských sediel, pasúcich sa jakov, krajina budhistických modlitieb, odnášaných vetrom z pestrofarebných modlitebných vlajočiek. Dostať sa do tohto kráľovstva, ktoré poznáme najmä vďaka nádhernému filmu od slovenského režiséra Pavla Barabáša ešte ani dnes nie je jednoduché, ale určite stojí za to sa tam vydať, a spolu s nami prejsť cez vysokohorské sedlá až do hlavného mesta tejto krajiny, do bájneho Lo Mantangu.


Vraví sa, že toto hlavné mesto má stáročia stále rovnaký počet obyvateľov a možno budeme mať aj tento rok tú možnosť sa na to opýtať toho najpovolanejšieho – kráľa Mustangu – Raja Jigmi Palber Bishtu počas audiencie a posedenia pri čaji s ním. Možno jedna z posledných možností ako navštíviť túto neporušenú krajinu skrytú za hrebeňom Himalájí, skôr ako bude dokončená plánovaná cesta  pre motorové vozidlá, ktorá spojí Lo Mantang z okolitým svetom a kúzlo tejto krajiny bude odnesené na korbách nákladných automobilov nenávratne preč.

Program:

1.- 2. deň: Doprava letecky z Európy do Káthmandu, hlavného mesta Nepálu.

3. deň: Oddych a kratšia prehliadka Káthmandu, kultúrny šok zmierňujeme prípravou na trek a nákupmi.

4. deň: Presun autobusom zeleným šťavnatým Nepálom do Pokhari, tretieho najväčšieho mesta, oddych na brehu jazera Fewa Lake.

5. – 6. deň: Letecký presun ponad najhlbšie údolie sveta, údolie rieky Kali Gandaki (Čierna rieka) v tesnom susedstve osemtisícoviek Dhaulagiri a Annapurna do horského mestečka Jomsom (2800 m) je zážitkom sám o sebe. Raňajky v Jomsome, v tieni mohutnej severnej steny hory Nilgiri (Modrá hora) a začiatok nášho treku po starej obchodnej ceste z Tibetu. Zelené údolie vystrieda vysokohorská púšť a silný vietor. Príchod do  dedinky Kagbeni, brány Mustangu kde odbočíme do vedľajšieho údolia a spravíme si aklimatizačnú túru do pútnického miesta Muktinath (3700 m), posvätného ako pre hinduistov, tak aj pre budhistov učupeného v tieni sedla Thorong La. Návšteva miestneho budhistického kláštora, návšteva hinduistických chrámov a posvätných 121 prameňov, rituály a očistné pútnické kúpele, svätí muži  – sadhuovia.

7. – 10. deň: Prekročenie hraníc Mustangu, prvé dedinky a farebná krajina ktorá Vám vyrazí dych, prvá noc vysoko na útesoch nad riekou v dedinke Chele, púštna krajina v  horských sedlách, najdlhšia modlitebná stena mani wall v Nepále v dedinke Gemi, chrám a starý kráľovský palác v dedinke Tsarang, a konečne z horského sedla Lo La (Veterné sedlo)  uvidíme bájne opevnené mesto Lo Manthang.

11. – 12. deň: Oddych v hlavnom meste Lo Manthangu, túlanie sa po jeho úzkych uličkách v ktorých akoby v stredoveku zastal čas, prehliadky kláštorov, výlety do okolia na chrbtoch malých vytrvalých koní, návšteva kráľovského paláca a možná audiencia u kráľa Mustangu. Každá minúta v tomto meste zmení váš život.

13. – 16. deň: Dnes sa rozlúčime z Lo Mantangom a vydáme sa smerom na juh, alternatívnou trasou vzdialenejšou od rieky Kali Gandaki cez horské sedlo Marang La  4230 m (najvyššie miesto na našom treku). Návšteva kláštora Ghar gompa, červené útesy pri dedinke Dhakmar sfarbené vraj krvou zlého démona, návšteva jaskyne kde meditoval sám Guru Rimpoche a pod. návrat do Jomsomu.

17. – 18. deň: Odlet z Jomsomu do Pokhari, ubytovanie a oddych na brehu príjemného jazera Fewa Lake, návšteva Pagody Svetového mieru vysoko nad jazerom a mestom, nádherné výhľady na Annapurny, Dhaulagiri, Machapuchre (Rybí chvost), posvätnú horu Nepálcov, možnosť navštíviť napr. safari v NP Chitwan, prípadne si vyskúšať paragliding a pod.

19. deň: Presun autobusom späť do Káthmandu, cestu si môžme skrátiť trojhodinovým raftingom na rieke Trisuli.

20. deň: Návšteva historických pamiatok v Káthmandu, Opičí chrám – Swayabunáth, najväčšia budhistická stúpa na svete –  Budhanát (UNESCO), najposvätnejší hinduistický chrám v Nepále – chrámový komplex Pashupatináth, ktorý nie je len miestom spaľovania mŕtvych, námestie Durbar Square, chrám živej bohyne Kumari Devi a omnoho viac v tomto meste miest, možnosť fakultatívnych výletov ako je rafting, banjee jumping, let k M. Everestu a pod. nákupy a zaslúžený oddych.

21. deň: Odlet do Európy.

V cene je zahrnutá medzinárodná letenka Viedeň – Káthmandu a späť vrátane letiskových poplatkov (do maximálnej ceny 800 EUR),  kompletná doprava v Nepále, ubytovanie počas celého zájazdu ( 6 x v dvojposteľových izbách v Káthmandu a Pokhare v hoteloch európskeho štandardu, počas treku vo veľmi jednoduchých miestnych chatách a domoch miestnych obyvateľov vo vlastných spacákoch), spiatočná letenka Pokhara – Jomsom, povolenie na vstup do národného parku Annapurna, povolenie na vstup do Mustangu, TIMS permit, služby slovenského sprievodcu, služby nepálskeho sprievodcu, služby nepálskych nosičov, povinné poistenie nepálskych nosičov a sprievodcu, zapožičanie satelitného telefónu v prípade záchrannej akcie, jednodňová prehliadka historických pamiatok v Káthmandu (chrámové komplexy Pashupatinath, Budhanath, Swayabunath) vrátane vstupného.

V cene nie je zahrnutá
strava (cca 5 – 10 EUR/deň v Káthmandu, cca 10 – 15 EUR/deň počas pobytu v Mustangu), poistenie, víza do Nepálu (40,- USD), sprepitné pre  nepálskeho sprievodcu a nosičov (cca 20 EUR), iné neuvedené služby.

  • Minimálny počet účastníkov zájazdu 6.
  • Garancia malej skupinky – 6 až 10 osôb!!!

Termín: 17.04.2018 – 07.05.2018

  • Cena A (štandardná): 2490 EUR
  • Cena B (zľava KST, študent): 2450 EUR
  • Cena C (vernostná):  2400 EUR

Termín II: 16.10.2018 – 05.11.2018

  • Cena A (štandardná): 2490 EUR
  • Cena B (zľava KST, študent): 2450 EUR
  • Cena C (vernostná): 2400 EUR

Prihláška na zájazd Mustang – zakázané kráľovstvo – Nepál