Barma – budhistický pokoj v duši

15 dní | 12.1. – 27.1. 2020

  Barma  vždy bola a stále je absolútne  jedinečnou krajinou a dnes  to   platí   možno    viac ako kedykoľvek predtým.  Nie je to len pozlátka na povrchu – nie je to len krajina plná zlatých pagôd,  kde muži nosia sukne a pádlujú nohami a ženy fajčia hrubé  cigary a celá  pôsobí ako  z rozprávky. V ,, Zlatej krajine,,  je  to  hlavne o dostatku všade prítomného vnútorného  pokoja, pokory  a prostoty.  Ľudia tu zostali ľuďmi a dobre spôsoby sa tu stále nosia. Budhove myšlienky a učenie v každodennej  praxi… Neuveriteľná multikultúrna zmes 130 etník a  národnosti. Skoro dve tisíc kilometrov dlhá a členitá krajina popretkávaná riekami. Čistá,  rozmanitá, pôvabná, s pokojamilovnou atmosférou. Vzdelaní, mierni a jemní obyvatelia s prastarou  históriou a kultúrou založenou  na  pôvodnom  písme a tradičných literárnych dielach.  Kulinársky raj…Kedysi najbohatšia krajina regiónu a najväčší svetový producent ryže je dnes regionálne najchudobnejšou krajinou. Disponuje  však obrovským ľudským, duchovným a aj hmotným  bohatstvom. Len na pagode Schwendagon je vraj viac zlata ako vo všetkých bankách Veľkej Británie. Dnešný Myanmar  bol  v minulosti súčasťou koloniálnej Britskej Indie. Prekliatím Barmy vždy totiž bolo rozprávkovo obrovské nerastné bohatstvo a hlavne drahokamy. Pred pár rokmi sa vládnúca vojenská junta neobišla bez hrubého násilia a to dokonca na bezbranných Budhových nasledovníkoch – mníchoch.  Splnila sa tak predpoveď astrológa aj s nasledujúcou predpoveďou o veľkých zmenách v celej  krajine. Dnes sa  už otvára slobodnému  svetu a nositeľka Nobelovej ceny  Su Ťij  už nesedí v domácom väzení, ale v parlamente.

Zažite  Barmu  ešte  takú aká bola  za starých  čias  s  jej autentickou atmosférou. Poctivo a podrobne sa s ňou zoznámite a to najlepšie z najlepšieho v nej  je  pôvodný,  neporušený  vidiek  a ľudia. Ozajstná duša  tejto neopakovateľnej krajiny. Svet  kde sa zastavil čas, svet na pokraji sna a skutočnosti.  Vyskúšajte  si na vlastnej koži  ako chutí  putovanie  časom.

 Program:

1.- 3. deň: Prelet z Európy  do Barmy, pravdepodobne s prestávkou a prenocovaním v Bangkoku. Pohodová bývala metropola  krajiny Yangon- kedysi premenovaná angličanmi na Rangún. Mesto plné zelene s príjemne spomalenou koloniálnou atmosférou. Najväčšia pagoda sveta – Schwedagon Paya. Prístav, pagoda Sule, hotel Strand, a ostatné  pamätihodnosti. Viktoriánska ale aj  čínska  štvrť. Trhy a kulinárske orgie prebiehajúce  priamo  na ulici. Pridáte  sa tiež?  Jedno z posledných svetových veľkomiest s pôvodnou atmosférou.

bagan 2.jpg

4.- 7. deň: Vyrážame!!! Krátka zastávka v starobylom meste Bago. Pokúsime sa nafotiť ,,zbierku,, jedných z najväčších  ležiacich  sôch Budhu na svete. Tak na toto sú krátke aj širokouhlé objektívy. Shwe Tha Lyanug  s 55 m. resp. Mya Tha Lyaung Buddha s celkovou dĺžkou 82 metrov. Dominanta mesta  a zároveň  najvyššia  pagoda krajiny Shwemawdaw Paya s výškou 115 metrov. Prekvapenie na záver  a tá  najúchvatnejšie miestna  pamiatka – palác  Kanbawzathadi. Poobede už smerujeme k ťažko prístupnému ale úchvatnému pútnickému miestu s výnimočnou atmosférou  do Kyaikto.  Balansujúci balvan,  ktorý je v protiklade zo zemskou príťažlivosťou zabezpečuje vraj Budhov vlas dokonale umiestnený v sedem metrovej stúpe. Golden  Rock s absolútne duchovnou atmosférou navôkol. Meditácie, spev  a modlitby. Pokoj, pokora a Budha ako  návod na život. Náročný celodenný presun mikrobusom na sever krajiny. Bizarné hlavné mesto krajiny Nay Pyi Taw – mesto duchov s totálne prázdnymi 11 prúdovými cestami. KĽDR  v kocke. Hlavným  mestom je len od roku 2005 a začalo sa tajne budovať v roku 2000 vraj podľa  rád severokórejských súdruhov. Prázdnota  na ploche 10 krát väčšej ako Viedeň. Prespime v horskom mestečku  Kalaw hádam s najkrajšou a najrozmanitejšou tržnicou v celej krajine. Poldenný  ľahký trekking po okolitých Šánských horách v dedinkách etník Palaung, Pa O a mnoho ďalších. Podvečer smerujeme do najpohodovejšieho barmského miesta k jazeru Inle. Blížime sa k jednému z absolútnych vrcholov nasej cesty. Jazero Inle to je neobyčajný svet na ploche 11 krát 22 kilometrov vo výške 875 metrov nad morom. Celá  planéta vtesnaná na hladinu  jazera. Jedno z najlepších miest sveta na oddych…

8. deň: Celodenný výlet  motorovým člnom po jazere. Rybári pádlujúci nohami pomocou sieti a čereňov chytajú ryby. Dedinky na koloch, plávajúce záhrady s množstvom dopestovanej zeleniny. Dielne a manufaktúry (kováčske, striebrotepecké a tkáčske, návšteva žirafích žien, ručná výroba člnov, cigár, šperkov  a pod.). V prípade dostatočnej hĺbky  vody absolvujeme  ,,dobrodružnú,,  plavbu proti  prúdu  ramena rieky napájajúcej jazero. Možnosť obedu, oddychu a kúpania saAtmosféra tohto jedinečného vodného mikrosveta je neopísateľná. Naozajstný pokoj  v duši…

Inle lake 3.jpg9. – 11. deň:  Naším dnešným cieľom je bývalé hlavného mesto krajiny –  Mandalay.  Ako čerešnička na torte nás čaká na záver dňa prechádzka  pri západe slnka po najdlhšom teakovom moste sveta  U Bein bridge. Ďalší deň ihneď po raňajkách  začne náš bohatý program v Mandalay. Prezrieme si  Kráľovsky  palác  a omračujúcu rezbársku výzdobu kláštora z teakového dreva Shwe Kyaung.  Nenecháme  si ujsť ani komplex  pagody Kuthodaw  s nápismi  na 729 stúpach tiež známa ako „Najväčšia kniha sveta“. Pagoda Mahamuni s štvormetrovou a veľmi uctievanou sochou Budhu. Pôvodne  bronzová  socha je  dnes pokrytá pätnásť centimetrovým nánosom zlatých plieškov. Tieto šupinky z pravého zlata si tu môžete na pamiatku aj zakúpiť. V chráme sa tiež nachádzajú sochy prinesene sem až z Angkor Watu. Prehliadka dielničiek, kde sa ručne vyrábajú tenučké zlaté plátky. Ďalší deň nás čaká okruh po okolí mesta. Hneď ráno zamierime do funkčného kláštora v Amarapure, kde mnísi  s pokorou čakajú na svoj ranný ,,prídel,,. Kopec Sagaing posiaty budhistickými pagodami s veľkolepými výhľadmi. Výlet loďou a konskými bričkami ku všetkým pamätihodnostiam bývalého hlavného mesta Inwa, ktoré na riečnom ostrove fungovalo vyše 400 rokov. Zastávka pri veľkolepej nedostavanej pagode obrích rozmerov na brehu rieky Iravádí v Mingune a najväčší funkčný zvon sveta. Večera v ľudovej reštaurácii, ochutnávka miestnych pív a desiatok tradičných jedál. Barma je ozajstný gurmánsky  raj a jedlo je neuveriteľne chutne a lacné. Jeden z vrcholov dnešného dňa nabitého zážitkami.

inle lake.jpg12.- 13. deň: Presun horskou  krajinou na severozápad krajiny. Cestou nás čaká miestny Olymp, mysticky 738 metrov vysoký kopec  s ohromujúcim výhľadom – Mt.Popa, sídlo duchov s kláštorom Taungkalat. Spoločnosť  pri výstupe  nám budú robiť desiatky opíc a už je tu podvečerný Bagan – miesto ktoré jednoducho musíte vidieť. Jeden z najväčších highlightov  nielen Barmy, ale podľa mnohých dokonca celej nasej planéty. Nádhera miestnych stup, pagôd a kláštorov je neopísateľná. Stoja tu dodnes v nepochopiteľnom a neuveriteľnom  počte vyše dvetisíc   monumentov. Čo  viac dodať – škoda slov!!! Toto je BARMA. Bývala Baganská ríša zničená výpadmi Mongolov v 13.storočí. Spoločná prehliadka mikrobusom ale aj možnosť individuálneho túlania sa prenajatou drožkou, poprípade využite služby veľkého množstva požičovni bicyklov. Pravá ľudová strava  v  miestnych pouličných reštauráciách  v cene 1 USD za porciu.  Areál  je rozľahlý  13 x 8 kilometrov a  konské drožky ako na obrázkoch sú najlepší a najzaujímavejší spôsob ich prehliadky. Zvlášť nezabudnuteľné sú ,,fotonávštevy,, známych   ,,sunset pointov,,  na zachytenie výhľadov a očarujúcej nádhery celého areálu  pri západe slnka…

Inle Lake2.jpg

14. – 15. deň: Miestny prelet do Yangonu a následne odlet do Európy s prestupom a prenocovaním v Bangkoku.   Návrat  v  čase  –  návrat  do  reality.  Cestou domov budeme mať dosť času na  pretriedenie a posúdenie  neobyčajných zážitkov a  atmosféry  z  krajiny na hranici sna a skutočnosti.

Mont Popa.jpg

V cene je zahrnutá letenka z Európy  do Rangúnu vrátane leteckých poplatkov (do  maximálnej výšky  750 EUR), jedne miestny prelet v Barme, kompletná spoločná doprava mikrobusom s overeným šoférom, ubytovanie v  cestovateľských hoteloch s raňajkami a klimatizáciou, slovenský sprievodca, poplatky za víza a pomoc pri vybavení víz.

V cene nie je zahrnutá doprava na/z letiska Viedeň, strava  okrem raňajok (cca 3 – 5 EUR/deň), vstupy a fakultatívne výlety (cca 70 EUR), poistenie.

Termín: 12.01.2020 – 27.01. 2020

  • Cena A (štandardná): 2290 EUR
  • Cena B (zľava KST, študent, senior): 2240 EUR
  • Cena C (vernostná): 2190 EUR

Prihláška na zájazd Barma – budhistický pokoj v duši