Barma – budhistický pokoj v duši

15 dní | 1.3. – 17.3. 2022

Barma  vždy bola a stále je absolútne  jedinečnou krajinou. Nie je to len pozlátka na povrchu – nie je to len krajina plná zlatých pagôd,  kde muži nosia sukne a pádlujú nohami a ženy fajčia hrubé  cigary a celá  pôsobí ako  z rozprávky. V ,, Zlatej krajine,,  je  to  hlavne o dostatku všade prítomného vnútorného  pokoja, pokory  a prostoty.  Ľudia tu zostali ľuďmi a dobre spôsoby sa tu stále nosia. Budhove myšlienky a učenie v každodennej  praxi… Neuveriteľná multikultúrna zmes 130 etník a  národnosti. Skoro dve tisíc kilometrov dlhá a členitá krajina popretkávaná riekami. Čistá,  rozmanitá, pôvabná, s pokojamilovnou atmosférou. Vzdelaní, mierni a jemní obyvatelia s prastarou  históriou a kultúrou založenou  na  pôvodnom  písme a tradičných literárnych dielach.  Kulinársky raj…Dnešný Myanmar  bol  v minulosti súčasťou koloniálnej Britskej Indie. Kedysi najbohatšia krajina regiónu a najväčší svetový producent ryže je dnes regionálne najchudobnejšou krajinou. Zároveň však podľa správy správy britskej Charities Aid Foundation  aj najštedrejšou krajinou sveta ktorá vytlačila Spojené štáty z prvej priečky. Na charitu prispelo v minulom roku viac ako 90 percent obyvateľov tejto krajiny. Nielen vo forme darov a penazí ale aj zlatých lístkov z číreho zlata.  Vrstva rýdzeho zlata sa na monumentoch naakumulovala za desiatky a  stovky rokov na 10-15 aj viac centimetrovú hrúbku.    Len na pagode Schwendagon je vraj viac zlata ako vo všetkých bankách Veľkej Británie.  Barma však disponuje ešte oveľa hodnotnejším pokladom – svojim  ľudským a hlavne obrovským duchovným  bohatstvom. 

   Zažite  ešte Barmu  takú aká bola  za starých  čias.  Ozajstná duša  tejto neopakovateľnej  krajiny sa nedá spoznať pomocou preletov z mesta do mesta ale iba  poctivým cestovaním  po krajine.  To najlepšie z najlepšieho je mimo  miest. To ,,naj,,  je  pôvodný,  neporušený  vidiek  a ľudia a ich hodnoty.

 Program:

1.- 3. deň: Prelet s prestupom z Európy  do pohodovej bývalej metropoly  Barmy.   Yangon je mesto  plné  zelene s príjemnou koloniálnou atmosférou. Najväčšia pagoda sveta – Schwedagon Paya.  Prístav, pagoda Sule, hotel Strand, a ostatné  pamätihodnosti. 

bagan 2.jpg

4.- 6. deň: :  Vyrážame !!!   Zastávka v starobylom meste Bago. Pokúsime sa nafotiť ,,zbierku,, jedných z najväčších  ležiacich  sôch Budhu na svete. Tak na toto sú krátke aj širokouhlé objektívy. Shwe Tha Lyanug  s 55 m. resp. Mya Tha Lyaung Buddha s celkovou dĺžkou 82 metrov. Dominanta mesta  a zároveň  najvyššia  pagoda krajiny Shwemawdaw Paya s výškou 115 metrov. Prekvapenie na záver  a tá  najúchvatnejšie miestna  pamiatka – palác  Kanbawzathadi. Poobede už smerujeme k ťažko prístupnému ale úchvatnému pútnickému miestu s výnimočnou atmosférou  do Kyaikto.  Balansujúci balvan,  ktorý je v protiklade zo zemskou príťažlivosťou zabezpečuje vraj Budhov vlas dokonale umiestnený v sedem metrovej stupe. Golden  Rock s absolútne duchovnou atmosférou navôkol. Meditácie, spev  a modlitby. Pokoj, pokora a Budha ako  návod na život. Náročný celodenný presun mikrobusom na sever krajiny. Prespime v  Taungoo.  Pokračujeme do najpohodovejšieho barmského miesta – k jazeru Inle. Jeden z absolútnych vrcholov nasej cesty. Jazero Inle to je neobyčajný svet na ploche 11 krát 22 kilometrov vo výške 900 metrov nad morom. Celá  planéta vtesnaná na hladinu  jazera. Jedno z najlepších miest sveta na relax …

7.- 8. deň: Celodenný výlet  motorovým člnom po jazere. Rybári pádlujúci nohami pomocou sieti a čereňov chytajú ryby. Dedinky na koloch, plávajúce záhrady s množstvom dopestovanej zeleniny. Dielne a manufaktúry (kováčske, striebrotepecké a tkáčske, návšteva žirafích žien, ručná výroba člnov, cigár, šperkov  a pod.). V prípade dostatočnej hĺbky  vody absolvujeme  ,,dobrodružnú,,  plavbu proti  prúdu  ramena rieky napájajúce jazero do Indein. Atmosféra tohto jedinečného vodného mikrosveta je neopísateľná.   Ďalší deň vyrazíme na východ slnka nad jazerom a bude nás čakať to najlepšie čo sa tu dá podniknúť – pozorovanie života navôkol a  túlanie sa bez konkrétneho cieľa. Naozajstný pokoj v duši…

Inle lake 3.jpg

9. deň: Mierime do neďalekého horského mestečka Kalaw hádam s najkrajšou a najrozmanitejšou tržnicou v celej krajine. Poldenný  ľahký trekking po okolitých Šánských horách v dedinkách etník Palaung, Pa O a mnoho ďalších.  

10. – 11. deň:  Presun horskou  krajinou na severozápad krajiny. Cestou nás čaká miestny Olymp, mysticky 738 metrov vysoký kopec  s ohromujúcim výhľadom – Mt.Popa, sídlo duchov s kláštorom Taungkalat. Spoločnosť  pri výstupe  nám budú robiť desiatky opíc. A už je tu podvečerný Bagan – miesto ktoré jednoducho musíte vidieť. Jeden z najväčších highlightov  nielen Barmy, ale podľa mnohých dokonca celej našej planéty. Nádhera miestnych stup, pagôd a kláštorov je neopísateľná. Stoja tu dodnes v nepochopiteľnom a neuveriteľnom  počte vyše dvetisíc   monumentov.  Žiaľ výstup na pagody  je dnes už kompletne a prisne zakázaný.  Jediná možnosť pohľadu z vtáčej perspektívy je let balónom  (cena 280-300euro za osobu)  Spoločná prehliadka mikrobusom. Areál  je rozľahlý 13 x 8 kilometrov a na zachytenie jeho pôvodnej atmosféry  je  ideálna  skorá ranná návšteva…

inle lake.jpg

12. – 14. deň: Naším dnešným cieľom je bývalé hlavného mesto krajiny –  Mandalay. Zastávka pri veľkolepej nedostavanej pagode obrích rozmerov na brehu rieky Iravádí v Mingune a najväčší funkčný zvon sveta.  Ako čerešnička na torte nás čaká na záver dňa prechádzka  pri západe slnka po najdlhšom teakovom moste sveta  U Bein bridge.   Ďalší deň ihneď po raňajkách  začne náš bohatý program v Mandalay. Prezrieme si  Kráľovsky  palác  a omračujúcu rezbársku výzdobu kláštora z teakového dreva Shwe Kyaung.  Nenecháme  si ujsť ani komplex  pagody Kuthodaw  s nápismi  na 729 stúpach tiež známa ako „Najväčšia kniha sveta“. Pagoda Mahamuni s štvormetrovou a veľmi uctievanou sochou Budhu. Pôvodne  bronzová  socha je  dnes pokrytá pätnásť centimetrovým nánosom zlatých plieškov. Tieto šupinky z pravého zlata si tu môžete na pamiatku aj zakúpiť. V chráme sa tiež nachádzajú sochy prinesene sem až z Angkor Watu. Prehliadka dielničiek, kde sa ručne vyrábajú tenučké zlaté plátky. Ďalší deň nás čaká okruh po okolí mesta. Hneď ráno zamierime do funkčného kláštora v Amarapure, kde mnísi  s pokorou čakajú na svoj ranný ,,prídel,,. Kopec Sagaing posiaty budhistickými pagodami s veľkolepými výhľadmi. Jeden z vrcholov dnešného dňa nabitého zážitkami. Výlet loďou a konskými bričkami ku všetkým pamätihodnostiam bývalého hlavného mesta Inwa, ktoré na riečnom ostrove fungovalo vyše 400 rokov. Večera v ľudovej reštaurácii, ochutnávka miestnych pív a desiatok tradičných jedál. Barma je ozajstný gurmánsky  raj a jedlo je neuveriteľne chutné. Nočný prelet s prestupom  do Európy. Návrat  v  čase  –  návrat  do  reality.  Cestou domov budeme mať dosť času na  pretriedenie a posúdenie  neobyčajných zážitkov a  atmosféry  z  krajiny na hranici sna a skutočnosti.

 

Mont Popa.jpg

V cene je zahrnutá letenka z Európy  do Rangúnu vrátane leteckých poplatkov (do  maximálnej výšky  750 EUR), kompletná spoločná doprava mikrobusom/vanom s overeným šoférom, ubytovanie v  cestovateľských hoteloch s  klimatizáciou a bohatými raňajkami , slovenský sprievodca,  kompletné poplatky za víza a  vybavenie víz.

V cene nie je zahrnutá  doprava na/z letiska Viedeň, strava  okrem raňajok (cca 5 – 7 EUR/deň), vstupy a  výlety loďou a konskou bridžkou (spolu cca 60 EUR), poistenie.

Termín: 01.03.2022 – 17.03. 2022

  • Cena A (štandardná): 2290 EUR
  • Cena B (zľava KST, študent, senior): 2240 EUR
  • Cena C (vernostná): 2190 EUR

    Prihláška na zájazd Barma – budhistický pokoj v duši