15 dní | 1.3. – 17.3. 2022
Barma vždy bola a stále je absolútne jedinečnou krajinou. Nie je to len pozlátka na povrchu – nie je to len krajina plná zlatých pagôd, kde muži nosia sukne a pádlujú nohami a ženy fajčia hrubé cigary a celá pôsobí ako z rozprávky. V ,, Zlatej krajine,, je to hlavne o dostatku všade prítomného vnútorného pokoja, pokory a prostoty. Ľudia tu zostali ľuďmi a dobre spôsoby sa tu stále nosia. Budhove myšlienky a učenie v každodennej praxi… Neuveriteľná multikultúrna zmes 130 etník a národnosti. Skoro dve tisíc kilometrov dlhá a členitá krajina popretkávaná riekami. Čistá, rozmanitá, pôvabná, s pokojamilovnou atmosférou. Vzdelaní, mierni a jemní obyvatelia s prastarou históriou a kultúrou založenou na pôvodnom písme a tradičných literárnych dielach. Kulinársky raj…Dnešný Myanmar bol v minulosti súčasťou koloniálnej Britskej Indie. Kedysi najbohatšia krajina regiónu a najväčší svetový producent ryže je dnes regionálne najchudobnejšou krajinou. Zároveň však podľa správy správy britskej Charities Aid Foundation aj najštedrejšou krajinou sveta ktorá vytlačila Spojené štáty z prvej priečky. Na charitu prispelo v minulom roku viac ako 90 percent obyvateľov tejto krajiny. Nielen vo forme darov a penazí ale aj zlatých lístkov z číreho zlata. Vrstva rýdzeho zlata sa na monumentoch naakumulovala za desiatky a stovky rokov na 10-15 aj viac centimetrovú hrúbku. Len na pagode Schwendagon je vraj viac zlata ako vo všetkých bankách Veľkej Británie. Barma však disponuje ešte oveľa hodnotnejším pokladom – svojim ľudským a hlavne obrovským duchovným bohatstvom.
Zažite ešte Barmu takú aká bola za starých čias. Ozajstná duša tejto neopakovateľnej krajiny sa nedá spoznať pomocou preletov z mesta do mesta ale iba poctivým cestovaním po krajine. To najlepšie z najlepšieho je mimo miest. To ,,naj,, je pôvodný, neporušený vidiek a ľudia a ich hodnoty.
Program:
1.- 3. deň: Prelet s prestupom z Európy do pohodovej bývalej metropoly Barmy. Yangon je mesto plné zelene s príjemnou koloniálnou atmosférou. Najväčšia pagoda sveta – Schwedagon Paya. Prístav, pagoda Sule, hotel Strand, a ostatné pamätihodnosti.
4.- 6. deň: : Vyrážame !!! Zastávka v starobylom meste Bago. Pokúsime sa nafotiť ,,zbierku,, jedných z najväčších ležiacich sôch Budhu na svete. Tak na toto sú krátke aj širokouhlé objektívy. Shwe Tha Lyanug s 55 m. resp. Mya Tha Lyaung Buddha s celkovou dĺžkou 82 metrov. Dominanta mesta a zároveň najvyššia pagoda krajiny Shwemawdaw Paya s výškou 115 metrov. Prekvapenie na záver a tá najúchvatnejšie miestna pamiatka – palác Kanbawzathadi. Poobede už smerujeme k ťažko prístupnému ale úchvatnému pútnickému miestu s výnimočnou atmosférou do Kyaikto. Balansujúci balvan, ktorý je v protiklade zo zemskou príťažlivosťou zabezpečuje vraj Budhov vlas dokonale umiestnený v sedem metrovej stupe. Golden Rock s absolútne duchovnou atmosférou navôkol. Meditácie, spev a modlitby. Pokoj, pokora a Budha ako návod na život. Náročný celodenný presun mikrobusom na sever krajiny. Prespime v Taungoo. Pokračujeme do najpohodovejšieho barmského miesta – k jazeru Inle. Jeden z absolútnych vrcholov nasej cesty. Jazero Inle to je neobyčajný svet na ploche 11 krát 22 kilometrov vo výške 900 metrov nad morom. Celá planéta vtesnaná na hladinu jazera. Jedno z najlepších miest sveta na relax …
7.- 8. deň: Celodenný výlet motorovým člnom po jazere. Rybári pádlujúci nohami pomocou sieti a čereňov chytajú ryby. Dedinky na koloch, plávajúce záhrady s množstvom dopestovanej zeleniny. Dielne a manufaktúry (kováčske, striebrotepecké a tkáčske, návšteva žirafích žien, ručná výroba člnov, cigár, šperkov a pod.). V prípade dostatočnej hĺbky vody absolvujeme ,,dobrodružnú,, plavbu proti prúdu ramena rieky napájajúce jazero do Indein. Atmosféra tohto jedinečného vodného mikrosveta je neopísateľná. Ďalší deň vyrazíme na východ slnka nad jazerom a bude nás čakať to najlepšie čo sa tu dá podniknúť – pozorovanie života navôkol a túlanie sa bez konkrétneho cieľa. Naozajstný pokoj v duši…
9. deň: Mierime do neďalekého horského mestečka Kalaw hádam s najkrajšou a najrozmanitejšou tržnicou v celej krajine. Poldenný ľahký trekking po okolitých Šánských horách v dedinkách etník Palaung, Pa O a mnoho ďalších.
10. – 11. deň: Presun horskou krajinou na severozápad krajiny. Cestou nás čaká miestny Olymp, mysticky 738 metrov vysoký kopec s ohromujúcim výhľadom – Mt.Popa, sídlo duchov s kláštorom Taungkalat. Spoločnosť pri výstupe nám budú robiť desiatky opíc. A už je tu podvečerný Bagan – miesto ktoré jednoducho musíte vidieť. Jeden z najväčších highlightov nielen Barmy, ale podľa mnohých dokonca celej našej planéty. Nádhera miestnych stup, pagôd a kláštorov je neopísateľná. Stoja tu dodnes v nepochopiteľnom a neuveriteľnom počte vyše dvetisíc monumentov. Žiaľ výstup na pagody je dnes už kompletne a prisne zakázaný. Jediná možnosť pohľadu z vtáčej perspektívy je let balónom (cena 280-300euro za osobu) Spoločná prehliadka mikrobusom. Areál je rozľahlý 13 x 8 kilometrov a na zachytenie jeho pôvodnej atmosféry je ideálna skorá ranná návšteva…
12. – 14. deň: Naším dnešným cieľom je bývalé hlavného mesto krajiny – Mandalay. Zastávka pri veľkolepej nedostavanej pagode obrích rozmerov na brehu rieky Iravádí v Mingune a najväčší funkčný zvon sveta. Ako čerešnička na torte nás čaká na záver dňa prechádzka pri západe slnka po najdlhšom teakovom moste sveta U Bein bridge. Ďalší deň ihneď po raňajkách začne náš bohatý program v Mandalay. Prezrieme si Kráľovsky palác a omračujúcu rezbársku výzdobu kláštora z teakového dreva Shwe Kyaung. Nenecháme si ujsť ani komplex pagody Kuthodaw s nápismi na 729 stúpach tiež známa ako „Najväčšia kniha sveta“. Pagoda Mahamuni s štvormetrovou a veľmi uctievanou sochou Budhu. Pôvodne bronzová socha je dnes pokrytá pätnásť centimetrovým nánosom zlatých plieškov. Tieto šupinky z pravého zlata si tu môžete na pamiatku aj zakúpiť. V chráme sa tiež nachádzajú sochy prinesene sem až z Angkor Watu. Prehliadka dielničiek, kde sa ručne vyrábajú tenučké zlaté plátky. Ďalší deň nás čaká okruh po okolí mesta. Hneď ráno zamierime do funkčného kláštora v Amarapure, kde mnísi s pokorou čakajú na svoj ranný ,,prídel,,. Kopec Sagaing posiaty budhistickými pagodami s veľkolepými výhľadmi. Jeden z vrcholov dnešného dňa nabitého zážitkami. Výlet loďou a konskými bričkami ku všetkým pamätihodnostiam bývalého hlavného mesta Inwa, ktoré na riečnom ostrove fungovalo vyše 400 rokov. Večera v ľudovej reštaurácii, ochutnávka miestnych pív a desiatok tradičných jedál. Barma je ozajstný gurmánsky raj a jedlo je neuveriteľne chutné. Nočný prelet s prestupom do Európy. Návrat v čase – návrat do reality. Cestou domov budeme mať dosť času na pretriedenie a posúdenie neobyčajných zážitkov a atmosféry z krajiny na hranici sna a skutočnosti.
V cene je zahrnutá letenka z Európy do Rangúnu vrátane leteckých poplatkov (do maximálnej výšky 750 EUR), kompletná spoločná doprava mikrobusom/vanom s overeným šoférom, ubytovanie v cestovateľských hoteloch s klimatizáciou a bohatými raňajkami , slovenský sprievodca, kompletné poplatky za víza a vybavenie víz.
V cene nie je zahrnutá doprava na/z letiska Viedeň, strava okrem raňajok (cca 5 – 7 EUR/deň), vstupy a výlety loďou a konskou bridžkou (spolu cca 60 EUR), poistenie.
Termín: 01.03.2022 – 17.03. 2022
- Cena A (štandardná): 2290 EUR
- Cena B (zľava KST, študent, senior): 2240 EUR
- Cena C (vernostná): 2190 EUR