Barma – budhistický pokoj v duši

16 dní | 2.11. – 17.11. 2023

  Barma  vždy bola a stále je absolútne  jedinečnou krajinou a dnes  to   platí   možno    viac ako kedykoľvek predtým.  Nie je to len pozlátka na povrchu – nie je to len krajina plná zlatých pagôd,  kde muži nosia sukne a pádlujú nohami a ženy fajčia hrubé  cigary a celá  pôsobí ako  z rozprávky. V ,, Zlatej krajine,,  je  to  hlavne o dostatku všade prítomného vnútorného  pokoja, pokory  a prostoty.  Ľudia tu zostali ľuďmi a dobre spôsoby sa tu stále nosia. Budhove myšlienky a učenie v každodennej  praxi…  Neuveriteľná multikultúrna zmes 130 etník a  národnosti. Skoro dve tisíc kilometrov dlhá a členitá krajina popretkávaná riekami. Čistá,  rozmanitá, pôvabná, s pokojamilovnou atmosférou. Vzdelaní, mierni a jemní obyvatelia s prastarou  históriou a kultúrou založenou  na  pôvodnom  písme a tradičných literárnych dielach.  Kulinársky raj…Kedysi najbohatšia krajina regiónu a najväčší svetový producent ryže je dnes regionálne najchudobnejšou krajinou. Disponuje  však obrovským ľudským, duchovným a aj hmotným  bohatstvom. Len na pagode Schwendagon je vraj viac zlata ako vo všetkých bankách Veľkej Británie. Dnešný Myanmar  bol  v minulosti súčasťou koloniálnej Britskej Indie. Prekliatím Barmy vždy totiž bolo rozprávkovo obrovské nerastné bohatstvo a hlavne drahokamy. Pred pár rokmi sa vládnúca vojenská junta neobišla bez hrubého násilia a to dokonca na bezbranných Budhových nasledovníkoch – mníchoch.  Splnila sa tak predpoveď astrológa aj s nasledujúcou predpoveďou o veľkých zmenách v celej  krajine. Dnes sa  už otvára slobodnému  svetu a nositeľka Nobelovej ceny  Su Ťij  už nesedí v domácom väzení, ale v parlamente.

Zažite  Barmu  ešte  takú aká bola  za starých  čias  s  jej autentickou atmosférou. Poctivo a podrobne sa s ňou zoznámite a to najlepšie z najlepšieho v nej  je  pôvodný,  neporušený  vidiek  a ľudia. Ozajstná duša  tejto neopakovateľnej krajiny. Svet  kde sa zastavil čas, svet na pokraji sna a skutočnosti.  Vyskúšajte  si na vlastnej koži  ako chutí  putovanie  časom.

 Program:

1.- 3. deň: Prelet z Európy s prestupom v Bangkoku do bývalého hlavného mesta Mandalay. Ihneď po ubytovaní a krátkom oddychu vo veľmi slušnom hoteli s klimatizáciou a raňajkami podávanými formou švédskych stolov začne náš bohatý program. Pagoda Mahamuni s štvormetrovou a veľmi uctievanou sochou Budhu . Pôvodne bronzová socha je dnes pokrytá pätnásť centimetrovým nánosom zlatých plieškov. Tieto zlate šupinky z pravého zlata si tu môžete na pamiatku zakúpiť. V chráme sa tiež nachádzajú sochy prinesene sem z Angkor Watu. Na druhý deň nasleduje návšteva Kráľovského paláca a nádherné zdobeného kláštora, s omračujúcou rezbárskou výzdobou z teakového dreva Shwe Kyaung. Nenecháme si ujsť ani komplex pagody Kuthodaw s nápismi na 729 stúpach tiež známa ako „Najväčšia kniha sveta“. V prípade dostatku síl a záujmu si pozrieme ešte čarovný západ slnka nad mestom a jazerom z Mandalay Hill.

4.- 5. deň: Ďalší deň zmeníme tému a aj prostredie. Zoznámime sa s barmským vidiekom. Naším cieľom bude letne koloniálne hlavné mesto ,,hill station,, v 1000 mnm Pyin Oo Lwin (Maymyo). Občas tu budeme mat pocit, že cestujeme v čaše minimálne o sto rokov späť. Pravá kolonionálna atmosféra s budovami v anglickom štýle , jahodovými farmami a konskými bričkami. Ale cieľom dnešného dna je to čo nám bezpochyby vyrazí dych. National Kandawgyi Botanical Garden. Jedna z najkrajších botanických záhrad sveta zriadená už pred sto rokmi Angličanmi na ploche 120.000 m2. Iba stromov je tu vyše 500 druhov a orchidei tiež viac ako 300 druhov. Návrat do Mandalay. Ďalší deň nás čaká okruh po okolí mesta…Hneď ráno zamierime do funkčného kláštora v Amarapure, mnísi plný pokory s lakovanými miskami z bambusu čakajú na svoj ranný ,,prídel,, Prejdeme sa aj nad hladinou jazera po teakovom vyše kilometra dlhom U Bein moste. Kopec Sagaing posiaty budhistickými pagodami s veľkolepými výhľadmi. Prehliadka U Min Thonze Cave. Mingun – veľkolepá pagoda obrích rozmerov na brehu rieky Iravádí. Najväčší funkčný zvon sveta. Večera v ľudovej reštaurácii, ochutnávka miestnych pív a desiatok tradičných jedál. Barma je ozajstný gurmánsky raj a jedlo je neuveriteľne chutne a lacné.

bagan 2.jpg

6.- 7. deň: Presun mikrobusom do Baganu. Jeden z najväčších highlightov nielen Barmy, ale podľa mnohých celej našej planéty. Bývala ríša zničená výpadmi Mongolov v 13.storoci. Miesto ,ktoré jednoducho musíte vidieť. Nádhera miestnych stup, pagod a kláštorov je neopísateľná. Stoja tu dodnes v nepochopiteľnom a neuveriteľnom pocte vyše dvetisíc. Čo viac dodať – škoda slov… Toto je BARMA.  Prehliadka mikrobusom a možnosť individuálneho sa túlania prenajatou drožkou, poprípade využite služby veľké množstva požičovni bicyklov. Pravá ľudová strava v miestnych pouličných reštauráciách hneď na ulici v cene 1 USD za porciu. Areál je rozľahlý a konské drožky ako na obrázkoch sú najlepší a najzaujímavejší spôsob ich prehliadky. Zvlášť nezabudnuteľné sú foto návštevy ,,sunset pointov,, na zachytenie výhľadov a očarujúcej nádhery celého areálu pri západe slnka…

inle lake.jpg

8. – 11. deň: Smerujeme do najpohodovejšieho barmského miesta k jazeru Inle. Cestou nás čaká ešte mysticky 738 m n. m kopec s ohromujúcim výhľadom. Mt.Popa – miestny Olymp, sídlo duchov s kláštorom Taungkalat. Spoločnosť pri výstupe nám budú robiť desiatky opíc. Prespime v mestečku Kalaw hádam s najkrajšou najrozmanitejšou tržnicou v celej krajine. Celodenný/pollený ľahký trekking po okolitých horských v Šánských horách v dedinkách etník Palaung, Pa O a mnoho ďalších. Blížime sa k absolútnemu vrcholu nasej cesty. Jazero Inle. Neobyčajný svet na ploche 11x 22 km vo výške 875 m.n.m. Celá planéta vtesnaná na hladinu jazera. Jedno z najlepších miest sveta na oddych ,,…a len také ,, pohodové popíjanie. Pivo, whisky…a všetko načo mate práve chuť za dobré ceny. Celodenný výlet osem miestnym motorovym člnom po jazere. Dedinky na koloch, plávajúci trh, manufaktúry (kováčske a striebrotepecké a tkáčske dielne žirafích žien, ručná výroba člnov, cigár, šperkov apod. ). Možnosť kúpania . Obed nad hladinou jazera. Suveníry a prehliadka Phaungdawoo Paya a kláštora skákajúcich mačiek. Atmosféra tohto jedinečného vodného mikrosveta je neopísateľná. Pokoj v duši…

Inle lake 3.jpg12. – 13. deň:  Smerujeme na juh krajiny k ťažko prístupnému ale úchvatnému miestu s výnimočnou atmosférou do Kyaikto/GOLDEN ROCK. Balans balvanu , ktorý je v protiklade zo zemskou príťažlivosťou zabezpečuje vraj Budhov vlas dokonale umiestnený v sedem metrovej stupe umiestnenej na vrchole balvanu. Absolútne duchovna atmosféra všade naokolo naplnená meditáciou ale aj spevom a modlitbami. Zážitok na cely život. Budha ako návod na život…

14.- 15. deň: Pokracujeme k mestu BAGO. Mesto mníchov a naj sôch Budhu. Najdlhšia ležiaca socha Budhu na svete dlhá 55 metrov a vysoká 16. Nedá sa cela prakticky ani odfotografovať, keďže je pod prístreškom. Shwemawdaw Paya dominanta mesta, vysoká 115 metrov je najvyššou v krajine. Yangoon / Rangún – šarmantné hlavné mesto krajiny plné zelene s príjemnou koloniálnou atmosférou. Najväčšia pagoda sveta – Schwedagon a ostatne pamätihodnosti.

 

Inle Lake2.jpg

16. deň: Odlet do Europy. Počas letu budeme mat dosť času na emocionálne strávenie atmosféry, zážitkov , ľudskej dobroty a pokoja barmáncov. Prílet v skorých ranných hodinách do Viedne.  Návrat v čase, návrat do reality.

V cene je zahrnutá letenka z Európy  do Rangúnu vrátane leteckých poplatkov (do  maximálnej výšky  750 EUR), jeden miestny prelet v Barme, kompletná spoločná doprava mikrobusom s overeným šoférom, ubytovanie v  cestovateľských hoteloch s raňajkami a klimatizáciou, slovenský sprievodca, poplatky za víza a pomoc pri vybavení víz.

V cene nie je zahrnutá doprava na/z letiska Viedeň, strava  okrem raňajok (cca 3 – 5 EUR/deň), vstupy a fakultatívne výlety (cca 70 EUR), poistenie.

Termín II: 02.11.2023 – 17.11. 2023

  • Cena A (štandardná): 2290 EUR
  • Cena B (zľava KST, študent, senior): 2240 EUR
  • Cena C (vernostná): 2190 EUR

    Prihláška na zájazd Barma – budhistický pokoj v duši - termín II.