Guatemala – farebná krajina Mayov na jeseň

19 dní  |  27.10.  – 14.11. 2021

Od sopiek cez prales k oceánu…

Guatemala, nenápadná krajina v Strednej Amerike, je skvelou kombináciou histórie, prírody, dobrodružstva a miestnej kultúry. Ako srdce mayského sveta ponúka jedinečné pamiatky jednej z najvyspelejších starovekých civilizácií, ktorej odkaz je stále prítomný v tradícii a kultúre súčasných Mayov. Príroda je veľmi rôznorodá a vzdialenosti medzi miestami sú krátke, čo umožňuje počas jedného výletu vidieť čierne pláže Pacifiku, sopky, jazerá, prales aj biele pláže Karibiku. Je to krajina večnej jari, v ktorej sa budete cítiť príjemne a bezpečne aj vďaka jej obyvateľom.

Až 40% tvorí pôvodné mayské obyvateľstvo, ktoré stále udržiava svoje tradície, oblieka si tradičné oblečenie, ručne vyrába tkané textílie, drevené sošky, keramiku a mnohé ďalšie výrobky, ktoré budú určite originálnym suvenírom z cesty do Guatemaly. Navštívime pôvodné indiánske komunity v ich „pueblos“ a aj pobytom u nich podporíme zachovávanie kultúrneho bohatstva.

Cestovanie po Guatemale ponúka jedinečné možnosti vystúpiť na sopky a vidieť z blízkosti divadlo nezabudnuteľných erupcií. Taktiež putovanie pralesom, kde okrem monumentálnych mayských pyramíd uvidíte skupiny opíc, papagájov, tukanov, divých jeleňov a možno aj jaguára.

Prvého novembra si aj v Guatemale pripomínajú Sviatok všetkých svätých, Día de Todos Los Santos. Nie je to fiesta a karneval ako v neďalekom Mexiku na Día de Muertos. Ale zato práve neďaleko mesta Antigua majú jednu úplne špeciálnu tradíciu spojenú s týmto sviatkom. V mestečku Sumpango ľudia vyrábajú a púšťajú obrovské pestrofarebné šarkany, predstavujú pre nich prostriedok, ako môžu v tento deň komunikovať živí so zosnulými. Ide o jedinečné podujatie, ktoré nikde inde neuvidíte. 

Za záver budete mať pocit, že ste prešli niekoľko krajín naraz, ale je to stále Guatemala, krajina s rôznorodou prírodou a srdečnými ľuďmi v pestrofarebných krojoch.   

EXTRA BONUS: Každý z účastníkov, počas zájazdu, bude mať možnosť absolvovať základný kurz lúštenia mayských hieroglyfov ukončený certifikátom od občianskeho združenia ProMaya.

Program:

1.- 2. deň. Odlet z Viedne do Guatemala City. Presun do koloniálneho mesta Antigua, ktoré je zapísané v svetovom kultúrnom dedičstve UNESCO. Vychutnáme si čaro malebného mesta Antigua s príjemnou atmosférou, ležiaceho medzi tromi sopkami a kávovými plantážami. Začneme objavovať chute a vône sveta Mayov.

3.– 4. deň: Guatemala má 33 sopiek, z toho 5 činných. Vystúpime na 3 962 m vysoké Acatenango, kde prespíme pod vrcholom s unikátnym výhľadom na činnú sopku Fuego. Nočné pozorovanie sopečných erupcií bude pre vás nezabudnuteľné.

5. deň: Odskočíme si aj k pobrežiu Tichého oceánu. Nezvyčajné pláže s čiernym pieskom obľubujú nielen ľudia pre svoju rekreáciu, ale aj korytnačky, ktoré tu kladú vajcia. Vyliahnutým malým korytnačkám pomôžeme na ich ceste do oceánu.

6. deň: Día de Todos Los Santos, Sviatok všetkých svätých zažijeme s jedinečnou tradíciou púšťania obrovských šarkanov, ktorých ako poslov posielajú v meste Sumpango do neba.

 7.– 8. deň: Presun k jazeru Atitlán a ubytovanie v hoteli v mayskej komunite Tz´utujil. Plavba po jazere, návšteva mayských dediniek na brehoch jazera, záhadná postavička Maximón, tradičné remeslá.

9. – 10. deň: Prelet na sever Guatemaly, oblasť Petén. V čarovnom ostrovnom mestečku Flores, ktoré obmýva jazero Petén Itza, si oddýchneme a pripravíme sa na ďalšie mayské dobrodružstvo. Návšteva pamiatky UNESCO – Tikal – najmonumentálnejšie a najznámejšie mesto mayskej civilizácie.

11. – 15.deň:5-dňový trek skutočným divým pralesom, prírodnou rezerváciou La Reserva de la Biosfera Maya, ktorá je plná mayských pyramíd a doteraz neodkrytých či doposiaľ neobjavených pamiatok. Pôjdeme denne 20 kilometrov a v kempoch budeme zaspávať a vstávať za škrekotu papagájov a hučania vrešťanov. V srdci pralesa sa ukrýva El Mirador, jedno z najstarších mayských miest s najväčšou pyramídou La Danta, na ktorú vystúpime.

16.- 17. deň: Presun cez Rio Dulce ku brehom Karibiku do mesta Livingstone. Biele pláže, černošské garifúnske obyvateľstvo a oddych pred odletom.

18.- 19. deň: Odlet z Guatemala City do Viedne.

V cene je zahrnutá:  spiatočná letenka Viedeň – Guatemala City a späť vrátane letiskových poplatkov, vnútroštátny let Guatemala City – Flores, doprava po Guatemale prenajatými mikrobusmi, ubytovanie v ** / *** hoteloch (2lôžkové izby s vlastným sociálnym zariadením), poplatky za výstup na sopku vrátane stravy (1xobed, 1xvečera, 1xraňajky), vodná linka po jazere Atitlan, 5-dňový trek cez prales (vrátane stravy 4xobed, 4x večera, 4x raňajky, 4xubytovania v campoch – stany, madrace a spacáky sú v cene), lodná doprava po Rio Dulce, vstupy do pamiatok, služby slovenského sprievodcu.

V cene nie je zahrnutá: ina strava (okrem hore uvedenej), poistenie a doprava na letisko a z letiska Viedeň.

Termín: 27.10. 2021 – 14.11. 2021

  • Cena A (štandardná):  2590 EUR
  • Cena B (zľava KST, študent): 2540 EUR
  • Cena C (vernostná):  2500 EUR

    Prihláška na zájazd Guatemala - farebná krajina Mayov na jeseň