Mexický Yucatán a Guatemala – farebná krajina Mayov

13 dní  |  23.10.  – 4.11. 2023

Oddych v Karibiku, staroveké mayské pyramídy, káva, sopky a unikátne tradície súčasných Mayov.

Mexický Yucatán je známy predovšetkým karibskými plážami s bielym pieskom a tyrkysovým morom. Ukrýva však aj významné mayské pamiatky.  Staroveké mestá Cobá a Tulum sú krásnymi ukážkami vyspelosti mayskej civilizácie v rôznych časových obdobiach.  Yucatán ponúka aj jedinečné vápencové „cenotes“,  sieť jaskýň a otvorov plných priezračnej vody.

Z mexického Cancúnu je to už na skok do Guatemaly – srdca mayského sveta. Guatemala, nenápadná krajina v Strednej Amerike, je skvelou kombináciou histórie, prírody, dobrodružstva a miestnej kultúry. Ako srdce mayského sveta ponúka jedinečné pamiatky jednej z najvyspelejších starovekých civilizácií, ktorej odkaz je stále prítomný v tradícii a kultúre súčasných Mayov. Príroda je veľmi rôznorodá a tak umožňuje počas jedného výletu vidieť sopky, pralesy, jazerá. Je to krajina večnej jari, v ktorej sa budete cítiť príjemne a bezpečne aj vďaka jej obyvateľom.

Až 40% tvorí pôvodné mayské obyvateľstvo, ktoré stále udržiava svoje tradície, oblieka si tradičné oblečenie, ručne vyrába tkané textílie, drevené sošky, keramiku a mnohé ďalšie výrobky, ktoré budú určite originálnym suvenírom z cesty do Guatemaly. Navštívime pôvodné indiánske komunity v ich „pueblos“ a aj pobytom u nich podporíme zachovávanie kultúrneho bohatstva. Účasť na mayskej ceremónii bude nezabudnuteľným zážitkom. 

Cestovanie po Guatemale ponúka jedinečné možnosti vystúpiť na sopky a vidieť z blízkosti tečúcu lávu. Netreba zabudnúť ani na kávové plantáže, keďže Guatemala je svojou kávou preslávená po celom svete a patrí medzi najväčších vývozcov tejto aromatickej plodiny.

Prvého novembra si aj v Guatemale pripomínajú Sviatok všetkých svätých, Día de Todos Los Santos. Nie je to fiesta a karneval ako v neďalekom Mexiku na Día de Muertos. Ale zato práve neďaleko mesta Antigua majú jednu úplne špeciálnu tradíciu spojenú s týmto sviatkom. V mestečku Sumpango ľudia vyrábajú a púšťajú obrovské pestrofarebné šarkany, predstavujú pre nich prostriedok, ako môžu v tento deň komunikovať živí so zosnulými. Ide o jedinečné podujatie, ktoré nikde inde neuvidíte.

13 dní zájazdu od mexického Yucatánu cez celú Guatemalu, krajinu s rôznorodou prírodou a srdečnými ľuďmi v pestrofarebných krojoch, vám prinesie množstvo unikátnych a intenzívnych zážitkov.

EXTRA BONUS: Každý z účastníkov, počas zájazdu, bude mať možnosť absolvovať základný kurz lúštenia mayských hieroglyfov ukončený certifikátom od občianskeho združenia ProMaya.

Program:

1. – 2. deň.Odlet z Viedne do mexického Cancúnu. Presun na Playa de Carmen, večer pod hviezdami Karibiku. Oddych na karibských plážach. Mexické tacos a mezcal.

3. deň. Celý deň sa budeme túlať starovekými mayskými mestami Cobá a Tulum. Osviežime sa plávaním v cenotes, jaskyniach a prepojených vápencových podzemných útvaroch s priezračnou vodou. Boli to posvätné miesta starých Mayov.

4. deň. Oddych na plážach Playa de Carmen. Blíži sa prvý november, ktorý Mexičania už niekoľko dní vopred oslavujú a pripomínajú si svojich blízkych jedinečnými oltármi. Dia de Muertos má svoju nezabudnuteľnú atmosféru v každom meste Mexika.

5.- 6. deň. Presun z mexického Yucatánu do farebnej Guatemaly. V čarovnom ostrovnom mestečku Flores, ktoré obmýva jazero Petén Itza, si oddýchneme a pripravíme sa na ďalšie mayské dobrodružstvo. Návšteva pamiatky UNESCO – Tikal – najmonumentálnejšie a najznámejšie mesto mayskej civilizácie.

7. – 9. deň. Prelet do Guatemala City a následne presun do koloniálneho mesta Antigua, ktoré je zapísané v svetovom kultúrnom dedičstve UNESCO. Vychutnáme si čaro tohto malebného mesta s príjemnou atmosférou. Objavíme chute a vône guatemalskej kávy. Guatemala má 33 sopiek, z toho 5 činných. Vystúpime na činnú sopku Pacaya, ktorá ponúka bezprostredný dotyk s lávou.

10. deň: Día de Todos Los Santos, Sviatok všetkých svätých zažijeme s jedinečnou tradíciou púšťania obrovských šarkanov, ktorých ako poslov posielajú v meste Sumpango do neba.

11. deň: Presun k jazeru Atitlán a ubytovanie v hoteli v mayskej komunite Tz´utujil. Plavba po jazere, návšteva mayských dediniek na brehoch jazera, záhadná postavička Maximón, tradičné remeslá. Na záver originálna mayská ceremónia na posvätnom mieste súčasných Mayov.

12. – 13.deň : Odlet z Guatemala City do Viedne.

V cene je zahrnutá:  spiatočná letenka Viedeň – Cancún a späť vrátane letiskových poplatkov, lety Cancún – Flores, Flores – Guatemala City, Gutemala City – Cancún,  doprava prenajatými mikrobusmi, ubytovanie v ** / *** hoteloch (2-lôžkové izby s vlastným sociálnym zariadením), poplatky za vstupy do mayských pamiatok, cenotes, tour na kávové plantáže, výstup na sopku Pacaya, návšteva sviatku v Sumpango, plavba po jazere Atitlán, mayská ceremónia, služby slovenského sprievodcu.

V cene nie je zahrnutá: strava (okrem hore uvedenej), poistenie a doprava na letisko a z letiska Viedeň.

Termín: 23.10. 2023 – 04.11. 2023

  • Cena A (štandardná):  2990 EUR
  • Cena B (zľava KST, študent): 2940 EUR
  • Cena C (vernostná):  2900 EUR

    Prihláška na zájazd Mexický Yucatán a Guatemala – farebná krajina Mayov