Madagaskar – splnený cestovateľský sen

17 dní  |  10.10.  – 26.10. 2023

Lemuri, baobabi, dažďový prales, púšť, sopky, trekking a  potápanie. Madagaskar bola vždy vysnívaná destinácia pre naozajstných milovníkov  prírody a  cestovania. Len málo miest na svete môže  ponúknuť taký rozmanitý  kokteil prírody, ľudí a krajiny. Nielen opustené  pieskovcové kaňony a vápencové krasové a žulové hory ale aj úrodné kopce s kaskádovitými terasami ryžových políčok. Nekonečné kilometre pobrežia s krištáľovou vodou. Druhá najväčšia korálová bariéra sveta. Ostrov zo svojimi živými  fosíliami je prezývaný aj vývojové  laboratórium druhov. No najväčším pokladom ostrova napriek všetkému uvedenému sú ľudia.  Sú rôznorodí, z rôznych kmeňov no majú jedno spoločné čo ich spojuje. Je to neuveriteľná pracovitosť,  pohoda,  pohostinnosť,  optimizmus  ale  hlavne  srdce na dlani.  Život  ohraničený prácou na poli a miestnou kravou – zebu. Peniaze sú tu sedliakom k ničomu lebo sa jesť nedajú, ale ryža áno. Znie to neuveriteľne ale napriek chudobe tu paradoxne peniaze nad ľuďmi nevládnu. Žijú z toho, čo si dopestujú. Madagaskar je zázrak, treba ho vidieť… 

 

Neopísateľná, absolútne odlišná krajina neporovnateľná s ničím. Cestovanie v  čase a  zároveň  cestovanie v  inej dimenzii. Cestovanie pre vybratú skupinu naozajstných cestovateľských fanatikov. Vy máte hodinky, ale my mame čas: hovoria  radi miestni  obyvatelia. Domorodci na Madagaskare sú v prvej desiatke najchudobnejších krajín sveta a naozaj nemajú nič…  Ale  majú všetko.

Program:

1. – 2. deň: Odlet z Viedne do Antananariva. Prílet na ôsmy svetadiel, ako často prezývajú Madagaskar tesne pred obedom. Vybavenie víz a výmena peňazí na miestnu menu.  Oddych a „slávnostná“ večera – Filet de zébu au poivre vert. Nocľah v Antananarivo.

3. deň: Presun minibusom do Andasibe. Čaká nás veľké, veľké  prekvapenie hneď na úvod  našej cesty…  Návšteva súkromnej rezervácie Vakona. Bezkonkurenčná možnosť fotografovania rozmanitých druhov lemurov. Tie sú často prezývané  aj  ako  živé fosílie. Rezervácia  je na malej ploche  a  vďaka tomu je kontakt so zvieratami  veľmi  blízky. Tužíte po  autoportréte s týmto záhadným no neuveriteľne milým a sympatickým tvorom?  Nocľah  v  pekných bungalovoch – lemury na dohľad všade naokolo. Ubytovací komplex  ma v preklade názov ,,Hlasy z lesa,,, a tie si užijeme dokonale.   rezervacia-Vakona_2

4. deň: Skorá  ranná  návšteva NP Andasibe-Mantadia. V korunách stromov tu takmer   so  stopercentnou istotou uvidíme  aj  najväčší druh lemura vôbec.  Indri Indri je až 80 cm vysoký  a vydáva detskému  náreku podobný hlas.  Ich domovom je dažďový  prales ako  práve tu. Naším dnešným  cieľom je mesto rikší Antsirabe. Cestou sa zastavíme  aj v malom súkromnom Peyrieras Madagascar Exotic  parku.  Skvele miesto na fotografovanie rozmanitých  druhov chameleónov. Pokračujeme v objavovaní krás  ostrova. Vidiek – srdce krajiny.  Nevyhnutné  fotozastávky – krajina ako žiadna iná. Pahorky, údolia, rieky ale hlavne terasovité ryžové polia a prostá ale elegantná architektúra hlinených domov. Dnešným cieľom je  kúpeľné mesto Antsirabe  s  typickými miestnymi  pousse – pousse  (rikšami ťahanými ľuďmi). Navštívime aj dielničku  na spracovanie rohov zo zebu. Nocľah v príjemnom hoteli  s rodinnou atmosférou.

 5. deň: Celodenný presun smer Fianarantsoa.  Vyhliadková  jazda nádhernou krajinou Vysočiny. Dych vyrážajúca hlinená architektúra a rozprávkovo rozmanitá krajina. Žulové  masívy, vyhasnuté sopky, nivy rieky. Krajina skultivovaná človekom  do  úplnej dokonalosti. Neuveriteľná ale aj náročná a najťažšia etapa nášho putovania, hlavne kvôli ceste ktorá je momentálne v rekonštrukcii.  Večera a nocľah v peknom modernom  hoteli vo Fianarantsoa.

 6.deň: Ranná  prehliadka neďalekého NP Anja – kráľovstvo  lemura kata (Lemur catta) skoro na 30 hektároch. Jedná  sa o veľmi fotogenický druh lemura predovšetkým pre jeho dlhý, čiernobielo prúžkovaný chvost. Prekrásna príroda a skalné formácie naokolo. Tunajší NP je často  pasovaný za vôbec najkrajší park na celom ostrove. Uvidíme tu aj chameleóny? Príchod do hotela v Ranohire okolo 16-17:00 hod.  Možnosť osvieženia sa v hotelovom plaveckom bazéne. 

7.deň: Len na skok od hotela je NP Isalo  –  Grand Canyon a Jurský vápencový park v jednom. Celodenná nenáročná turistika cca 12 km  dlhá, spojená s kúpaním v prírodných jazierkach  s blankytnou vodou. Možnosť  aj kratšej trasy.  Isalo  je unikátnym  nielen množstvom rastlinných druhov ale aj okolitými pekne sfarbenými skalnými útvarmi. Tie sa prudko zdvíhajú z okolitej rovinatej krajiny. Nocľah opäť v Ranohire.

 8. deň: Presun Ranohira – Tulear – Ifaty. Dnes nás čaká opäť  veľmi  zaujímavý a rozmanitý deň. Uvidíme prvé baobaby a  krajinu  s domorodcami ako v čiernej Afrike.  Cestou sa zastavíme na tunajšom Klondiku, v dedinke Ilakaka. Najväčší producent  zafírov na celom svete. Návšteva showroomu a baní s ručnou ťažbou  týchto modrých drahokamov. Chcete si jeden kúpiť? Nocľah v v prímorskom stredisku Ifaty s nádhernými bungalovmi  s bazénom.

9.deň: Návšteva NP Reniala. Rozmanité druhy  a tvary  Baobabov. Prevezieme sa sem naozaj nanajvýš  typicky,  na voze ťahanom  zebu. Poobedňajší relax a oddych pri mori a bazéne. 

 10. deň: Ranná plavba z Tuleáru motorovou  loďou do ,,robinsonovskej,, rybárskej dediny Anakao.  Konečne more a kúpanie… Jeden z vrcholov našej cesty. Rybári z kmeňa Vezo nás budú pozývať na večeru.  Ugrilujú nám práve ulovené  ryby, krevety a homáre  a top gurmánsku lahôdku – langusty. Ubytovanie v štýlových chatkách ,, u Francúzov,, priamo na pobreží.  

11. – 12. deň: Ďalšie dva dni nezabudnuteľného a neorganizovaného ,,robinsonovského,, života. Belostné pláže s krištáľovo čistou blankytnou vodou. Možnosť výletu pirogou / katamaranom s plachtou na neobývaný ostrovček  Nosy Ve, ktorý je na dohľad. Je dlhý 1500 a široký 500 metrov. Najlepšie je prejsť ho  celý  dookola. Výlet je spojený  aj s možnosťou  šnorchlovania.  Relax, kúpanie a  masáže priamo na pláží príp. individuálna návšteva dediny a okolia. Dve noci v chatkách v Anakao.

 13. deň: Dnešná trasa – od obratníka Kozorožca až k Centrálnej vrchovine do Ambalavao.  Krajina sa dnes postupne mení z absolútnej púšte na polopúšť s žulovými  blokmi  pohoria Andigitra  až po úrodnú krajinu s   terasovitými  poličkami. Hotel v Ambalavao.

14. deň: Oddych spojený s príjemnou prechádzkou / ľahkou turistikou po okolí Ambalavao.  Dokonalá a pritom  skromná hlinená architektúra sedliackych domov. Túlame sa miestnymi dedinkami a políčkami s pokojamilovnou atmosférou. Návšteva v miestnej  rodine s možnosťou obeda.  Prehliadke dielne na ručnú výrobu papiera a manufaktúra hodvábnych výrobkov. Hotel v Ambalavao.

 15. deň: Ambalavao – Antsirabe. Celodenný transfer. Vraciame sa späť na najkrajšiu časť ostrova – Centrálnu  vrchovinu. Obrazy ktoré sa odvíjajú za oknami autobusu sú rovnako zaujímavé, napínavé ale aj nekonečné ako pravý hollywoodsky film. Krátka zastávka v meste Ambositra – návšteva rezbárskeho obchodíku. V Antsaribe nás čaká opäť ,,náš,, hotel.

16. deň: Mierime do hlavného mesta na letisko Ivato. Cestou sa zastavíme v ručnej zlievarni a manufaktúre na výrobu hliníkového kuchynského riadu v Ambatolampy. Záverečná zastávka pred príchodom na letisko bude v Antananarivo v Haute ville pri miestnej Katedrále. Odtiaľto sú nádherné pohľady na mesto. Rozlúčka s jedným z najkrajších miest Afriky. Odlet do Viedne s prestupom.

17. deň: Prílet do Viedne ráno po 5,00 hodine. Bolo to celé iba  sen alebo realita?  Madagaskar to je splnený cestovateľský sen.

V cene je zahrnutá spiatočná letenka na Madagaskar a späť z Viedne vrátane letisk. poplatkov  do max. výšky 1000 EUR, služby miestneho sprievodcu hovoriaceho slovensky na celý pobyt na ostrove, ubytovanie v slušných  cestovateľských hoteloch  v dvojlôžkových izbách, spoločná  doprava mikrobusom. 

V cene nie  sú  zahrnuté  víza (10 EUR), raňajky ani iná strava (cca 8 – 14 EUR/deň), vstupy do NP (cca 55 EUR), poistenie, doprava loďou na Anakao – tam aj späť spolu za 35 EUR, povinná polpenzia (konzumné) v Anakao (45 EUR za 3 dni), individuálne výlety (výlet plachetnicou – pirogou spojený so šnorchlovaním a obedom– cca 20 e/osoba, výlet zebu vozíkom v Ifaty), doprava na letisko Viedeň a späť.

Termín: 10.10. 2023 – 26.10. 2023

  • Cena A (štandardná): 2880 EUR
  • Cena B (senior): 2830 EUR
  • Cena C (vernostná):  2780 EUR

Možnosť organizovania cesty v ľubovoľnom termíne už od skupiny štyroch účastníkov!!!!

    Prihláška na zájazd Madagaskar – splnený cestovateľský sen