Fotodenník z expedície Ladakh – treking v Malom Tibete 2013

Ladakh, mystická krajina skrytá za hrebeňom Himalájí, je kvôli svojmu vysokohorskému charakteru a budhistickému kultúrnemu dedičstvu právom nazývaná aj “Malý Tibet“. Atmosféra budhistických kláštorov, scenérie zasnežených himalájskych vrcholov a trepot modlitebných vlajočiek je balzamom na dušu pre každého cestovateľa a trekera.

1.9. 2013


Účastníci expedície Ladakh treking v Malom Tibete 2013 odleteli z Viedne do hlavného mesta Indie New Delhi. Z dôvodu zrušenia letu New Delhi – Manali/Kullu expedícia preletela priamo do Lehu – hlavného mesta Ladakhu. Prelet cez hlavný hrebeň Himalájí bol úchvatný, výhľady z lietadla boli čarovné takisto ako pristátie v Lehu, v nadmorskej výške cez 3500 metrov. Všetci účastníci sú v poriadku a tešia sa na dobrodružstvá v tejto vysokohorskej krajine.

3.9. 2013

V

rámci aklimatizácie navštívili účastníci expedície jeden z najkrajších budhistických kláštorov v Ladakhu – kláštor Tikse kde strávili niekoľko krásnych hodín. Počasie zatiaľ nie je úplne ideálne, je zamračené a ráno sú hory navôkol pocukrované čerstvým snehom. My veríme že sa to zlepší a budeme môcť vyraziť na krásne treky.

4.9 – 5.9. 2013
Vybrali sme sa na aklimatizačný výlet jeepom ku krásnemu vysokohorskému jazeru Pangok Tso ležiacemu vo výške takmer 4400 metrov. Cestou sme prekonali priesmyk Chang La vysoký 5360 metrov až sme dorazili k tyrkysovému jazeru Pangok Tso,ležiaceho na hranici s Tibetom.

 Pri jazere sme strávili krásny večer a takisto nádherný východ slnka nad touto perlou vysokohorských jazier v Ladakhu a Tibete. Náš nocľah v miestnom ,,tee house,, postavený s vyradených vojenských padákov spolu s miestnymi obyvateľmi bol takisto zážitkom a ani sa nám nechcelo odtiaľ odísť.

6.9. – 9.9. 2013
Vybrali sme sa na náš prvý trek v Ladakhu. Vybrali sme si málo frekventovaný, ale o to krajší trek Shang – Stok na ktorom sme prekonali dve vysokohorské sedlá Shang La a Matho La vysoké takmer 5000 metrov. 

Mali sme šťastie na krásne počasie a neuveriteľné scenérie.Po 4 dňoch pochodu sme prišli do dedinky Stok odkiaľ sme sa vrátili jeepom späť do Lehu. Zajtra nás čaká ,,oddych,, v podobe zjazdu na horských bicykloch s najvyššieho sedla na svete dostupného motorovými vozidlami, zo sedla Khardung La vysokého 5600 metrov. Veľmi sa tešíme.

10.9. 2013
Dnes sme sa v rámci ,,oddychového dňa,, spustili na horských bicykloch z najvyššie položeného horského sedla na svete dostupného motorovými vozidlami, zo sedla Khardung La vysokého neuveriteľných 5600 metrov nad morom. 

Zhruba dvojhodinový zjazd dlhý takmer 40 kilometrov s prevýšením viac ako 2000 metrov bol proste zážitok sám o sebe. Všetci účastníci expedície sú v poriadku. Zajtra nás čaká dvojdňový trek k miestnym nomádom v pohorí Stok Range.

11.9. – 12.9. 2013
Absolvovali sme dvojdňový trek púšťnou krajinou z dedinky Spituk s krásnym kláštorom až do dedinky Stok. Cestou sme sa zastavili u miestnych nomádov ktorí tu pasú svoje stáda kôz a oviec. Nomádi sú tibetského pôvodu a žijú jednoduchým spôsobom života v plátených stanoch. Potom sme prešli cez dve sedlá až do dedinky Stok kde sme sa zastavili v miestnom paláci kde sídli Ladakhská kráľovská rodina ktorá úž síce nemá žiadnu moc ale má tu maličké múzeum ktoré sme si pozreli. Potom sme sa vrátili jeepom naspäť do Lehu, veľmi sme sa tešili na dobré jedlo v našej obľúbenej reštaurácii ,, U Norbyho,,,.

13.9. 2013
Keďže dnes je piatok 13 teho a tak sme si dali oddychový deň a navštívili sme palác v Lehu, vybudovaný začiatkom 17 storočia na kopci nad mestom. Palác slúžil aj ako predloha pri stavbe slávneho paláca Potala v Lhase v Tibete. Navštívili sme aj malé múzeum v ňom a pokochali sme sa pohľadom z kopca na Leh a pohorie Stok Range.

Zajtra odchádzame na 4 denný trek a chceme sa pokúsiť vystúpiť na 6180 metrov vysoký vrchol Stok Kangri. Držte nám palce, na vrchol by sme mali vystúpiť 16.9. Zdravíme na Slovensko.

14.9.- 15.9.
Expedícia Ladakh 2013 sa vybrala do základného tábora pod horou Stok Kangri vysokou 6180 metrov. Počas dvojdňového pochodu stretla niekoľko skupín najmä indických horolezcov ale samozrejme aj malú trojčlennú skupinku českých turistov. Všetci účastníci sú v poriadku po polnoci vyrážame na vrchol.

16.9. 2013
O 10.20 hod. miestneho času vystúpili účastníci expedície Ladakh 2013 na vrchol Stok Kangri. Účastníci vystúpili na vrchol za krásneho aj keď trochu veterného počasia po viac ako 6 hodinovom ťažkom výstupe ale stálo to zato. Unavení ale štastní zostupujeme do základného tábora.

17.9. 2013
Zostúpili sme do údolia a následne sme sa presunuli späť do Lehu. Čakajú nás posledné nákupy, slávnostná večera a zajtra ráno prelietame do hlavného mesta Indie – New Delhi. Takže zajtra a ďalšie dni nás čaká skutočná ,,Incredible India,,.

18.9. 2013

Preleteli sme cez obrovské Himaláje do hlavného mesta Indie – New Delhi. Prelet bol tak isto nádherný ako keď sme leteli do Lehu, výhľady na ľadovce a štíty pod nami boli očarujúce.  Menej očarujúce už bolo pristátie v Dílí do takmer 40 stupňovej horúčavy a veľkého vlhka.  Po ubytovaní v hoteli na hlavnej obchodnej ulici Main Bazar  sme sa vybrali metrom pozrieť miestne pamiatky  Červenú pevnosť  a Piatkovú mešitu.  Zajtra ráno odchádzame vlakom do Agry kde nás čaká vraj najväčší pamätník lásky a najkrajšia stavba sveta –  mauzóleum Taj Mahal a mesto duchov Fatephur Sikri.

19.9. 2013

Ráno o 6,00 sme vyrazili vlakom do Agry. Taj Mahal bol štandartne nádherný, strávili sme v jeho areáli takmer 3 hodiny a patrične sme si to užili. Poobede nasledoval adrenalínový presun  autom do bývalého hlavného mesta Akbarovej ríše –  Fatephur Sikri, dnes mesto duchov zo zachovalými stavbami, palácmi a živou mešitou.

Návrat späť do Dílii a pár drinkov v miestnom bare bola tá správna bodka za dnešným náročným ale krásnym a zaujímavým dňom.

20.9. 2013

Dnes sme absolvovali posledné nákupy darčekov a suvenírov z Indie a poobede sme stihli ešte navštíviť historický komplex Qutub Minar s najvyšším minaretom Indie a aj nehrdzavejúcim železným stĺpom.  O deviatej večer odchádzame na letisko a čakáme na ranný let do Európy.

21.9. 2013

Účastníci expedície Ladakh – treking v Malom Tibete odleteli z Indie  do Viedne a následne nasledoval transfer do Bratislavy