Madagaskar – splnený cestovateľský sen + výstup na Pic Boby 2658m

14 dní  |  16.9.  – 29.9. 2024

Náš klasický poznávací zájazd do tejto krajiny Madagaskar – splnený cestovateľský sen, sme pre rok 2024 vyšperkovali a obohatili o trojdňový treking v NP Andrigitra, s výstupom na druhý najvyšší vrchol tohto ostrova, 2658 metrov vysoký vrchol Pic Boby. Madagaskar – Neopísateľná, absolútne odlišná krajina neporovnateľná s ničím. Cestovanie v  čase a  zároveň  cestovanie v  inej dimenzii. Cestovanie pre vybratú skupinu naozajstných cestovateľských fanatikov. Madagaskar je zázrak, treba ho vidieť.  Lemury, baobaby, dažďový prales, púšť, sopky, more a  treking. Madagaskar bola vždy vysnívaná destinácia pre naozajstných milovníkov  prírody a  cestovania. Len málo miest na svete môže  ponúknuť taký rozmanitý  kokteil prírody, ľudí a krajiny. Nielen opustené  pieskovcové kaňony a vápencové krasové a žulové hory ale aj úrodné kopce s kaskádovitými terasami ryžových políčok.  Infraštruktúra je nulová. Využije jedinú možnú cestu a to je cesta RN7. Ostrov zo svojimi živými  fosíliami je prezývaný aj vývojové  laboratórium druhov.  Ale najväčším pokladom ostrova napriek všetkému uvedenému sú ľudia.  Sú rôznorodí, z 18 kmeňov no majú jedno spoločné čo ich spojuje. Je to ich neuveriteľná pracovitosť a pohoda, pohostinnosť  ale hlavne srdce na dlani.  Život  ohraničený prácou na poli … Peniaze sú tu sedliakom k ničomu lebo sa jesť nedajú, ale ryža áno. Znie to neuveriteľne ale napriek chudobe tu paradoxne peniaze nad ľuďmi nevládnu. Žijú z toho, čo si dopestujú. Vy máte hodinky, ale my mame čas: hovoria  radi miestni  obyvatelia. Madagaskar je jednou z najchudobnejších krajín sveta a naozaj nemajú nič…  Ale  majú paradoxne všetko.

Program:

1. – 2. deň: Odlet z Viedne, medzipristátie v Addis Abeba. Prílet do Antananariva (1.250 m.n.m) v poobedňajších hodinách. Ocitáme sa na ôsmom  svetadiele, ako často prezývajú Madagaskar. Vybavenie víz. Stretnutie s česky/slovensky hovoriacim sprievodcom pred príletovou halou. Pomôže nám s výmenou peňazí na miestnu menu. Presun na hotel v centre mesta. Oddych, dobré miestne pivo Three horses beer  a už  nasleduje  „slávnostná“ večera.  Filet grille Zébu resp. Zébu au poivre vert.

3.deň: Hneď po raňajkach nasleduje návšteva neďalekej Rue Benyowski, kde je umiestnená úplne nová ,,slovenská,,  tabula venovaná nášmu najväčšiemu dobrodruhovi. Krátka prehliadka hlavného mesta. Historické centrum. Jazero v tvare srdca Lac Anosy. Celému mestu dominuje kráľovský palác Rova. Panoramatické výhľady navôkol. Uličky s  pokojnou atmosférou a množstvom reštaurácií kde si môžete dať obed. Jedno z najkrajších hlavných  miest Afriky.  Poobedňajší let za 1:50 hod. do Toliary  na úplný na juh ostrova. Presun do neďalekého prímorského letoviska Ifaty/Mangily. Kúpanie relax, masáže na belostných plážach a pri bazéne  v  peknom hoteli s tropickou vegetácia umiestneným priamo na pláži.  Nenáročný poznávací  program: záchranná stanica pre korytnačky. Tu žije kriticky ohrozený druh korytnačka lúčová a pavúčia  s najvyšším stupňom ochrany ktorý žije voľne už  iba tu. Odhadovaná hodnota 5000 euro za kus. Návšteva Forret de Baobab. Rozmanité druhy  a tvary  Baobabov. Preveziete sa sem naozaj  typicky,  na voze ťahanom  zebu.

 

4.deň:  Kúpanie a oddych na pláži. Napoludnie komfortným klimatizovaným vanom Hyundai Grand Starex  smeruje na sever  do Ranohiry. Hneď za Toliarou je veľmi výnimočná prírodná formácia ,,tŕňový buš,,. Jedine miesto na svete kde sa nachádza je práve tu, na juhu Madagaskaru. Zastaneme aj  v ,,Rhum village,, kde prastarým spôsobom pália trstinový rum. Obed v Sakarahe, kde ochutnáme  tradičný malgašský pokrm. Uvidíme baobaby a  krajinu  s domorodcami ako v čiernej Afrike.  Navštívime  tunajší ,,Klondike,,  dedinu Ilakaka. Najväčší producent  zafírov na celom svete. Návšteva showroomu a baní s ručnou ťažbou  týchto modrých drahokamov. Chcete si jeden kúpiť?  Veľké prekvapenie na západ slnka. Príchod do hotela v Ranohire , možnosť osvieženia sa v hotelovom bazéne.

 5. deň: Aktívny a  zároveň relaxačný deň. Len na skok od hotela je NP Isalo  –  Grand Canyon a Jurský vápencový park v jednom. Celodenná nenáročná turistika cca 12 km  dlhá, spojená s kúpaním v prírodných jazierkach  s blankytnou vodou. Možnosť kratšej trasy. Barbecue v kaňone. Spoločnosť vám tu budú robiť rôzne druhy lemurov. Ďalej po chodníku v kaňone  sú ďalšie dve jazierka s možnosťou kúpania. NP Isalo  je unikátnym  nielen množstvom rastlinných druhov ale aj okolitými pekne sfarbenými skalnými útvarmi. Tie sa prudko zdvíhajú z okolitej rovinatej krajiny. Návrat do hotela v Ranohire.

 6.deň: Dnešná trasa: Ranohira – Ambalavao. Obed v lokálnej reštaurácií v Ihosy. Sme na územie kmeňa Bara (zlodeji dobytka). Pozdĺž skalného útvaru nazývaného Kardinálsky klobúk,, pokračujeme ďalej na sever.  Krajina sa dnes postupne mení  z trávnatej ,,savany,,  s žulovými blokmi pohoria Andringitra  na  úrodnej krajinu s   terasovitými  poličkami.

7.deň:  Hneď po raňajkách  nás čaká  návšteva neďalekého  NP Anja. Je to kráľovstvo lemura kata (Lemur catta). Jedná  sa o veľmi fotogenický druh lemura predovšetkým pre jeho dlhý, čiernobielo prúžkovaný chvost. Prekrásna príroda a skalné formácie naokolo. Tunajší NP ( dedinský komunitný park skoro na 30 ha) je často  pasovaný za vôbec najkrajší park na celom ostrove. Uvidíme tu aj chameleóny?  Príjemná prechádzka  po okolí Ambalavao. Nádherná krajina Centrálnej vysočiny (najkrajšia horská krajina celého ostrova). Dokonalá a pritom skromná hlinená architektúra sedliackych domov. Túlame sa miestnymi dedinkami s  políčkami a pokojamilovnou atmosférou. Návšteva v miestnej rodine s možnosťou ochutnávky jedla a domácej ,,frndžalice,, Obed a poobedňajší oddych. Prehliadka dielne na ručnú výrobu papiera a manufaktúra hodvábnych výrobkov. Zástavka na miestnom farbami hýriacom trhu. Skvelý panoramatický výhľad na okolité hory z miesta kde raz za týždeň prebieha Zebu market. Podvečerné  stretnutie so skúseným a overeným horským vodcom. Otázky a odpovede  ohľadom trojdňového treking v pohorí Andringitra ktorý nás čaká.

 8. – 10. deň: Trojdňový treking v NP Andrigitra začneme presunom jeepmi do tohto národného parku a následne nás už čaká treking nádhernou horskou krajinou.  Prenocovanie v stanovom kempe s full servisom. Máme zo sebou nosičov, kuchárov a celý team ktorý sa o nás výborne stará. Zahrajú a zaspievajú nám aj pri chutnej večeri ktorú uvaria na ohni. Druhý deň výstup na Pic Boby a prechod na druhú stranu národného parku. Opäť nocľah v stanovom tábore ktorý pre nás pripravia, aj tentokrát pri čarovnom jazierku v ktorom by bol hriech sa večer neokúpať a nezmyť prah dnešného dňa.  Tretí deň treku je návrat do ,,civilizácie,,  aj keď v prípade Madagaskaru je to silné slovo. Návrat do ,,nášho,, hotela v Ambalavao, zaslúžený oddych, pre ,,najsilnejšie kusy,,  je tu výzva navštíviť miestnu diskotéku.  

 11. deň:  Skorý ranný odchod. Vyhliadková jazda nádhernou krajinou Vysočiny. Dych vyrážajúca hlinená architektúra a rozprávkovo rozmanitá krajina. Žulové masívy, vyhasnuté sopky, nivy rieky, terasovite ryžové políčka. Krajina skultivovaná človekom do úplnej dokonalosti. Dnešným cieľom je Ranomafana, mestečko obklopené dažďovým pralesom. Dopoludnie strávené v NP Ranomafana. Divočina v nedotknutom dažďovom pralese, nespevnené chodníky a objaviť lemurov trvá aj  zopár  hodín. Ale aj pekná turistika s výhľadmi do krajiny. Je potrebná pevná obuv – hustý les a strmé svahy. Dôvodom založenia národného parku v roku 1986 (je jedným z najmladší na ostrove) bol objav Lemura bambusového , ktorý patrí medzi najohrozenejšie druhy na svete. Okrem lemurov sa tu vyskytuje ďalších 17 endemických cicavcov. Niektoré z nich sú nočné živočíchy. Je tu aj veľké množstvo vzácnych vtákov, hmyzu (napr. endemický Nosatec žirafí) ale aj nádherné orchideje. A ako ,,za odmenu,, termálne kúpele (35 °C) s výbornou liečivou vodou. Možnosť nočnej prehliadky pralesa kde sa budeme snažiť uvidieť okrem  iného hlavne lemura myšieho (bez chvosta majú dĺžku cca 10 cm a  zaujímavosťou je že majú najmenší mozog spomedzi všetkých primátov na svete s hmotnosťou  iba 2 gramy).

12.  deň:  Dnes nás čaká naozaj nádherný  ale aj náročný presun. Cesty sú plne výmoľov a dier a sú v neuveriteľne dezolátnom stave. Vidiek to je srdce krajiny.  Rozprávkovo rozmanitá krajina – pahorky, údolia, rieky ale hlavne terasovité polia. Nevyhnutné foto zastávky – krajina ako žiadna iná. Pohybujeme sa neustále vo výške nad 1200 m. n m. Krátka zastávka v meste Ambositra – návšteva rezbárskeho obchodíku a obed. Dostatok zastávok na fotenie. Dnešným cieľom je kúpeľné mesto Antsirabe s typickými  i pousse pousse  (rikše ťahané ľuďmi). Navštívime aj dielničku  na spracovanie rohov zo zebu (etno šperky) a veľmi zaujímavý obchod s miniatúrami. Nocľah  v hoteli s rodinnou atmosférou. Na zaver dňa  ako rozlúčenie s týmto magickým ostrovom milé prekvapenie.(zázračný ,,stolček prestri sa,,)

13. deň: Transfer do hlavného mesta na medzinárodné letisko Ivato. Cestou sa zastavíme v Behenjy a ochutnáte Foie gras (vyhlásená pochúťka – kačacia pečeň s opečenou  bagetou) Prehliadka ručnej zlievarne  na výrobu hliníkového kuchynského riadu v Ambatolampy. Záverečná zastávka v Antananarivo pred príchodom na letisko bude v Haute ville pri miestnej Katedrále. Odtiaľto sú nádherné pohľady na mesto. Rozlúčka s jedným z najkrajších miest Afriky. Príchod na letisko, odlet do Viedne s prestupom Addis Abeba.                                                                       

 14. deň: Prílet do Viedne, tranzit do Bratislavy. Bolo to celé iba  sen alebo realita?  Madagaskar to je splnený cestovateľský sen.

V cene je zahrnutá spiatočná letenka na Madagaskar a späť z Viedne vrátane letisk. poplatkov  do max. výšky 1000 EUR, vnútroštátny prelet, ubytovanie v 3 hviezdičkových cestovateľských hoteloch  v dvojlôžkových izbách, ubytovanie na treku  dve noci v stanoch miestnej agentúry, spoločná  doprava v 6 miestnym klimatizovaným vanom Hyundai Grand Starex (maximálne dve vozidlá), služby miestneho sprievodcu hovoriaceho česky a slovensky na celý pobyt na ostrove, trojdňový treking s plným servisom (strava, nosiči, kuchári, sprievodcovia).                                                                                                                      

V cene nie  sú  zahrnuté  víza (10 EUR), raňajky ani iná strava (cca 10 – 15 EUR/deň), vstupy do NP (cca 70 EUR), poistenie, doprava na letisko Viedeň a späť.

Termín: 16.09. 2024 – 29.09. 2024

  • Cena A (štandardná): 3390 EUR
  • Cena B (senior): 3340 EUR
  • Cena C (vernostná):  3290 EUR

Možnosť organizovania cesty v ľubovoľnom termíne už od skupiny piatich  účastníkov!!!!

    Prihláška na zájazd Madagaskar – splnený cestovateľský sen + výstup na Pic Boby 2658m