Expedícia Arctický sen – Grónsko

Na marec 2022 sme pre vás pripravili naozajstné šialenstvo!!! Dobrodružný pobyt v zimnom  Grónsku kde si urobíme niekoľko dňový výlet do zimnej grónskej divočiny.  Budeme sa túlať  po tejto neuveriteľnej krajine so psími záprahmi kde niekoľko dní budeme počuť len burácanie vetra, zavýjanie psov. Odmenou za túto námahu a možno niekedy aj zimu nám budú neuveriteľné výhľady po tejto krásnej krajine, z rozoklanými štítmi ktoré sa týčia rovno zo zamrznutého mora, maličkými farebnými domčekmi miestnych obyvateľov inuitov, a polárnou žiarou ktorá bude večer tancovať nad našimi hlavami.   

Program:

1. deň: Odlet z Viedne Prahy alebo Budapešti v podvečerných hodinách na Island, presun do blízkosti Reykjavíku, ubytovanie v blízkosti vnútroštátneho letiska.

2. deň: V ranných hodinách prelet k najväčšiemu ostrovu planéty – Grónsku. Ľadovce, ostré horské štíty trčiace z oceánu a prvé obrovské plávajúce kryhy uvidíme už z lietadla. Pristátie na letisku na ostrovčeku Kulusuk vstupnej brány východného Grónska, kde prestúpime z lietadla na vrtuľník ktorý nás prevezie na  ostrov Ammassalik do mestečka Tasilaq, správneho strediska tejto oblasti a najväčšieho ,,mesta,, na východnom pobreží. Ubytovanie v miestnom penzióne, oddych pešie preskúmanie tohto malebného eskimáckeho mestečka. Večer ,,bojová porada,, z vedúcim expedície, rozdelenie a vyskúšanie výstroje, príprava na zajtrajší štart do zamrznutej grónskej divočiny.

3. deň: Ráno stretnutie s našimi mushermi a ich psími pomocníkmi, naloženie výstroja a už nás vezú naše psie záprahy cez zamrznutý  Kong Oscars fjord do náprotivných hôr. Stúpanie  nahor arktickou krajinou kde si pri jazere  Qordlortoq spravíme krátky oddych s dych vyrážajúcim výhľadom na okolité scenérie. Pokračujeme horským údolím  až k miestu kde sú ukryté tri malé lovecké chaty kde budeme mať opäť krátky oddych spojený s občerstvením a stúpame ďalej až do výšky 500 metrov nad morom odkiaľ sa nám naskytne pohľad na druhý najväčší grónsky fjord magický Sermilik Ice Fjord. Klesáme nadol až k fjordu kde nás čaká malebná horská chatka pri fjorde v ktorej sa na dve noci ubytujeme.     

4. deň: Dnes si užijeme deň a aktivity v okolí chaty. Nna snežniciach sa pokúsime vystúpiť čo najvyššie pre čo najneuveritelnejší výhľad po krajine horských štítov, ľadovcov a snehu, prípadne si len vychutnáme prechádzky v okolí chaty. Večer, ak bude obloha jasná budeme mať veľkú šancu na pozorovanie polárnej žiary Aurory Borealis tancujúcej nad našimi hlavami.

5. deň: Po raňajkách opäť naložíme naše psie záprahy so saňami a pokračujeme arktickou divočinou. Našim dnešným cieľom bude malá eskimácka dedinka Tiniteqilaq s 200 obyvateľmi. Čaká nás ťažký deň kedy budeme musieť obchádzať množstvo ľadovcov pri traverzovaní ľadovca Tinit stúpať nahor a nadol ale našou odmenou budú nekonečné zastávky na fotografovanie a občerstvenie. Po príchode do farebnej dedinky a ubytovaní v domčeku ak budú dobré podmienky vyrazíme ešte s miestnymi lovcami na lov tuleňov. Večera v miestnej rodine, dáte si na večeru mäso s tuleňa alebo z veľryby?

6. deň: Opúšťame malebnú dedinku Tiniteqilaq a pokračujeme nahor desať kilometrov dlhým údolím Kugarmit. Míňať budeme množstvo ľadovcov a niekoľko zamrznutých jazier aby sme našli našu cestu na koniec údolia kde nás čaká strmý zostup do fjordu Imaila. Pokračujeme cez zamrznutý fjord až k opustenej eskimáckej dedinke Qernetivartivit kde náš opäť čaká chata v ktorej strávime noc. Ak nám to čas dovolí vytiahneme rybárske prúty a skúsime svoje rybárske šťastie.

7. deň: Náš posledný deň v divočine, keď zhruba po štyroch až piatich hodinách na saniach uvidíme opäť mestečko Tasiilaq. Cesta to opäť bude ťažká ale krásna, míňať budeme obrovské ľadovce ale túžba po civilizácii a horúcej sprche nás bude pohánať vpred. Ubytovanie opäť v miestnom penzióne a čaká nás spoločná slávnostná večera pripravená miestnym šéfkuchárom.

8. deň: Dnešný deň bude určený na oddych po ťažkom pobyte v divočine, vychádzkam po Tasiilaqu, kde môžeme navštíviť miestne múzeum a priučiť sa niečo o živote miestnych obyvateľov, alebo môžeme navštíviť miestny kostol a pod.

9. deň: Náš posledný deň v arktíde, rozlúčka s našimi novými grónskymi priateľmi a už prelietame helikoptérou na letisko do Kulusuku odkiaľ preletíme lietadlom späť na Island. Presun na medzinárodné letisko v Keflavíku.

10. deň: Odlet z Islandu po polnoci, návrat na Slovensko.

V cene je zahrnutá spiatočná letenka Viedeň – Island – Grónsko a späť vrátane letiskových poplatkov (do maximálnej výšky 1200 EUR), prelet vrtuľníkom z Kulusuku do Tasilaqu a späť, transfer autobusom z Keflavíku do Reykjavíku a späť, služby slovenského sprievodcu, ubytovanie a na Islande (1 noc) a v Grónsku (3 noci) v penziónoch v dvojposteľových izbách, 4 krát v horských chatách v spacích vakoch, kompletný servis počas putovania t.j. prenájom psích záprahov aj s mushermi, jedlo počas expedície, večera u miestnych obyvateľov v Tiniteqilaqu a slávnostná večera v Tasiilaqu po návrate z expedície, služby slovenského sprievodcu.

V cene nie je zahrnutá iná strava, poistenie.

Termín: marec 2022

  • Cena A (štandardná): 4500 EUR
  • Cena C (vernostná): 4300 EUR

    Prihláška na zájazd Expedícia Arctický sen – Grónsko