Expedícia Arctický sen – Grónsko

10 dní | 11.3.  – 19.3. 2025

Aj na túto zimu sme pre vás pripravili naše najväčšie šialenstvo! Dobrodružný pobyt v zimnom Grónsku, kde si urobíme niekoľkodňový výlet do zimnej grónskej divočiny. Budeme sa túlať po tejto neuveriteľnej krajine so psími záprahmi a niekoľko dní budeme počuť len burácanie vetra, praskanie ľadov a zavýjanie psov. Odmenou za túto námahu a možno niekedy aj zimu nám budú neuveriteľné výhľady po tejto krásnej krajine s rozoklanými štítmi, ktoré sa týčia rovno zo zamrznutého mora, maličkými farebnými domčekmi miestnych obyvateľov Inuitov a polárnou žiarou, ktorá bude večer tancovať nad našimi hlavami.

Program:

1. deň: Odlet z Viedne, Prahy alebo Budapešti v podvečerných hodinách na Island, presun do blízkosti Reykjavíku, ubytovanie v blízkosti vnútroštátneho letiska.

2. deň: V ranných hodinách prelet k najväčšiemu ostrovu planéty – Grónsku. Ľadovce, ostré horské štíty trčiace z oceánu a prvé obrovské plávajúce kryhy uvidíme už z lietadla. Pristátie na letisku na ostrovčeku Kulusuk – vstupnej brány východného Grónska, kde prestúpime z lietadla na vrtuľník, ktorý nás prevezie na ostrov Ammassalik do mestečka Tasilaq, správneho strediska tejto oblasti a najväčšieho „mesta“ na východnom pobreží. Ubytovanie v miestnom penzióne, oddych, pešie preskúmanie tohto malebného eskimáckeho mestečka. Večer „bojová porada“ s vedúcim expedície, rozdelenie a vyskúšanie výstroja, príprava na zajtrajší štart do zamrznutej grónskej divočiny.

3. deň: Ráno stretnutie s našimi mushermi a ich psími pomocníkmi, naloženie výstroja, a už nás vezú naše psie záprahy cez zamrznutý Kong Oscars fjord do náprotivných hôr. Stúpanie nahor arktickou krajinou, kde si pri jazere Qordlortoq spravíme krátky oddych s dychvyrážajúcim výhľadom na okolité scenérie. Pokračujeme horským údolím až k miestu, v ktorom sú ukryté tri malé lovecké chaty. Tu budeme mať opäť krátky oddych spojený s občerstvením a stúpame ďalej až do výšky 500 metrov nad morom, odkiaľ sa nám naskytne pohľad na druhý najväčší grónsky fjord magický Sermilik Ice Fjord. Klesáme nadol až k fjordu s malebnou horskou chatkou, v ktorej sa na dve noci ubytujeme.

4. deň: Dnes si užijeme deň a aktivity v okolí chaty. Na snežniciach sa pokúsime vystúpiť čo najvyššie pre čo najneuveriteľnejší výhľad po krajine horských štítov, ľadovcov a snehu, prípadne si len vychutnáme prechádzky v okolí chaty. Ak bude obloha jasná, tak večer budeme mať veľkú šancu pozorovať polárnu žiaru Auroru Borealis, tancujúcu nad našimi hlavami.

5. deň: Po raňajkách opäť naložíme naše psie záprahy so saňami a pokračujeme arktickou divočinou. Naším dnešným cieľom bude malá eskimácka dedinka Tiniteqilaq s 200 obyvateľmi. Čaká nás ťažký deň, počas ktorého budeme musieť obchádzať množstvo ľadovcov pri traverzovaní ľadovca Tinit, stúpať nahor a nadol, ale našou odmenou budú nekonečné zastávky na fotografovanie a občerstvenie. Ak budú dobré podmienky, tak po príchode do farebnej dedinky a ubytovaní v domčeku vyrazíme ešte s miestnymi lovcami na lov tuleňov. Večera v miestnej rodine – dáte si na večeru mäso z tuleňa alebo z veľryby?

6. deň: Opúšťame malebnú dedinku Tiniteqilaq a pokračujeme nahor desať kilometrov dlhým údolím Kugarmit. Budeme míňať množstvo ľadovcov a niekoľko zamrznutých jazier, aby sme našli našu cestu na koniec údolia. Tu nás čaká strmý zostup do fjordu Imaila. Pokračujeme cez zamrznutý fjord až k opustenej eskimáckej dedinke Qernetivartivit s chatkou, v ktorej strávime noc. Ak nám to čas dovolí, vytiahneme rybárske prúty a skúsime svoje rybárske šťastie.

7. deň: Náš posledný deň v divočine, keď zhruba po štyroch až piatich hodinách na saniach uvidíme opäť mestečko Tasiilaq. Cesta to opäť bude ťažká, ale krásna. Míňať budeme obrovské ľadovce, ale túžba po civilizácii a horúcej sprche nás bude pohánať vpred. Ubytovanie opäť v miestnom penzióne. Čaká nás spoločná slávnostná večera pripravená miestnym šéfkuchárom.

8. deň: Dnešný deň bude určený na oddych po ťažkom pobyte v divočine a vychádzkam po Tasiilaqu. Môžeme navštíviť miestne múzeum a priučiť sa niečo o živote miestnych obyvateľov, alebo môžeme navštíviť miestny kostol a pod.

9. deň: Náš posledný deň v arktíde, rozlúčka s našimi novými grónskymi priateľmi a už prelietame helikoptérou na letisko do Kulusuku, odkiaľ preletíme lietadlom späť na Island. Presun na medzinárodné letisko v Keflavíku.

10. deň: Odlet z Islandu po polnoci, návrat na Slovensko.

V cene je zahrnutá spiatočná letenka Viedeň – Island – Grónsko a späť vrátane letiskových poplatkov (do maximálnej výšky 1200 EUR), prelet vrtuľníkom z Kulusuku do Tasilaqu a späť, transfer autobusom z Keflavíku do Reykjavíku a späť, služby slovenského sprievodcu, ubytovanie a na Islande (1 noc) a v Grónsku (3 noci) v penziónoch v dvojposteľových izbách, 4 krát v horských chatách v spacích vakoch, kompletný servis počas putovania, t.j. prenájom psích záprahov aj s mushermi, jedlo počas expedície, večera u miestnych obyvateľov v Tiniteqilaqu a slávnostná večera v Tasiilaqu po návrate z expedície, služby slovenského sprievodcu.

V cene nie je zahrnutá iná strava, poistenie.

Termín: 11.03. 2025 – 19.03. 2025

  • Cena A (štandardná): 5200 EUR
  • Cena C (vernostná): 5000 EUR

 

Fotogaléria z prvej expedície konanej v roku 2022

    Prihláška na zájazd Expedícia Arctický sen – Grónsko