Madagaskar – splnený cestovateľský sen

18 dní  |  22.10. – 8.11. 2024

Lemury, baobaby, dažďový prales, púšť, sopky, treking a  potápanie. Madagaskar bola vždy vysnívaná destinácia pre naozajstných milovníkov  prírody a  cestovania. Len málo miest na svete môže  ponúknuť taký rozmanitý  kokteil prírody, ľudí a krajiny. Nielen opustené  pieskovcové kaňony a vápencové krasové a žulové hory ale aj úrodné kopce s kaskádovitými terasami ryžových políčok.  Infraštruktúra je nulová, miestne prelety sú drahé a tak využije jedinú možnú cestu a to je cesta RN7. Ostrov zo svojimi živými  fosíliami je prezývaný aj vývojové  laboratórium druhov. No najväčším pokladom ostrova napriek všetkému uvedenému sú ľudia.  Sú rôznorodí, z 18 kmeňov no majú jedno spoločné čo ich spojuje. Je to ich neuveriteľná pracovitosť a pohoda, pohostinnosť  ale hlavne srdce na dlani.  Život  ohraničený prácou na poli … Peniaze sú tu sedliakom k ničomu lebo sa jesť nedajú, ale ryža áno. Znie to neuveriteľne ale napriek chudobe tu paradoxne peniaze nad ľuďmi nevládnu. Žijú z toho, čo si dopestujú. Madagaskar je zázrak, treba ho vidieť.

Neopísateľná, absolútne odlišná krajina neporovnateľná s ničím. Cestovanie v  čase a  zároveň  cestovanie v  inej dimenzii. Cestovanie pre vybratú skupinu naozajstných cestovateľských fanatikov. Vy máte hodinky, ale my mame čas: hovoria  radi miestni  obyvatelia. Domorodci na Madagaskare sú v prvej desiatke najchudobnejších krajín sveta a naozaj nemajú nič…  Ale  majú všetko.

Program:

1. – 2. deň: Odlet z Viedne do Antananariva. Prílet na ôsmy svetadiel, ako často prezývajú Madagaskar. Vybavenie víz a výmena peňazí na miestnu menu.  Oddych a „slávnostná“ večera – Filet de zébu au poivre vert. Nocľah v Antananarivo.

3.deň: Návšteva neďalekej Rue Benyowski, kde je umiestnená úplne nová ,,slovenská,,  tabula venovaná nášmu najväčšiemu dobrodruhovi. Presun komfortným klimatizovaným vanom Hyundai Grand Starex do Andasibe. Čaká nás veľké, veľké  prekvapenie hneď na úvod  našej cesty. Návšteva súkromnej rezervácie Vakona. Bezkonkurenčná možnosť fotografovania rozmanitých druhov lemurov. Tie sú často prezývané  aj  ako  živé fosílie. Rezervácia  je na malej ploche  a  vďaka tomu je kontakt so zvieratami  veľmi  blízky. Tužíte po  autoportréte s týmto záhadným no neuveriteľne milým a sympatickým tvorom?  Nasleduje NP Andasibe – Mantadia. V korunách stromov tu takmer  so    stopercentnou istotou uvidíme  aj  najväčší druh lemura vôbec.  Indri Indri je až 80 cm vysoký  a vydáva detskému  náreku podobný hlas.  Ich domovom je dažďový  prales ako  práve tu. Nocľah  v  pekných bungalovoch – lemury na dohľad všade naokolo. Ubytovací komplex  ma v preklade názov ,,Hlasy z lesa,,, a tie si tu dokonale užijeme.

  rezervacia-Vakona_2

4.deň: Naším dnešným  cieľom je mesto rikší Antsirabe. Cestou sa zastavíme  aj v malom súkromnom Peyrieras Madagascar Exotic  parku.  Skvele miesto na fotografovanie rozmanitých  druhov chameleónov. Pokračujeme v objavovaní krás  ostrova. Vidiek – srdce krajiny.  Nevyhnutné  fotozastávky – krajina ako žiadna iná. Pahorky, údolia, rieky ale hlavne terasovité ryžové polia a prostá ale elegantná architektúra hlinených domov. Pokračujeme nádhernou krajinou Centrálnej vysočiny (najkrajšia horská krajina celého ostrova). Pohybujeme sa neustále vo výške nad 1200 m. n m. Dnešným cieľom je  kúpeľné mesto  Antsirabe  s typickými miestnymi  pousse – pousse  (rikšami ťahanými ľuďmi). Cestou sa zastavíme v Behenjy na neskorý obed – francúzska špecialita Foie gras a prezriete si aj ručnú zlievareň na kuchynský riad z hliníka v Ambatolampy.     Nocľah v hoteli s rodinnou atmosférou. ,,Stolček prestri sa,, ako prekvapenie…                                                                                         

 5. deň: Skorý ranný odchod okolo 6:30 hod. Dnes nás čaká naozaj nádherný ale aj náročný celodenný presun. Cesty sú dezolátnom a katastrofálnom stave. Spektakulárna jazda ,,božskou,, krajinou. Stále sa nachádzame na Hautes Terres s nadmorskou výškou okolo 1.200 metrov. Dostatok zastávok na fotenie. Dnešným cieľom je mestečko Ranomafana, obklopené dažďovým pralesom. Ubytovanie v bungalovoch. Možnosť krátkej nočnej prehliadky kde sa budete  snažiť uvidieť okrem iného aj lemura myšieho (bez chvosta má cca 10 cm a má najmenší mozog spomedzi všetkých primátov na svete, vážiaci iba 2 gramy).

 6. deň. Dopoludnie strávené v NP Ranomafana. Divočina v nedotknutom dažďovom pralese, nespevnené chodníky, hustý les a občas aj strmé svahy. Hodí sa pevná obuv(tenisky) lebo v tomto teréne objaviť lemurov trvá aj zopár hodín. Pekná nenáročná turistika. Dôvodom založenia národného parku v roku 1986 (je jedným z najmladší na ostrove) bol objav Lemura bambusového , ktorý patrí medzi najohrozenejšie druhy na svete. Niektoré z nich sú nočné živočíchy. Je tu aj veľké množstvo vzácnych vtákov, hmyzu (napr. endemický Nosatec žirafí) ale aj nádherné orchideje. Nasleduje ,,odmena,, termálne kúpele s výbornou liečivou vodou. Poobede sa za dve hodinky presunieme nádhernou krajinou s terasovitými políčkami do veľmi pekného a moderného hotela s bazénom vo Fianarantsoa.

7. deň: Nádhernou horskou krajinou cez Ambalavao po ceste RN 7 smeruje viac a viac na juh. Míňame pohorie Andringitra , pokračujeme popri skalnom útvare ,,Kardinálsky klobúk,, na územie kmeňa Bara (zlodeji dobytka). Príchod do hotela v Ranohire okolo 16-17:00 hod.  Možnosť osvieženia sa v hotelovom plaveckom bazéne. Prekvapenie na západ slnka…

8. deň: Aktívny a zároveň relaxačný deň. Len na skok od hotela je NP Isalo  –  Grand Canyon a Jurský vápencový park v jednom. Celodenná nenáročná turistika cca 12 km  dlhá, spojená s kúpaním v prírodných jazierkach  s blankytnou vodou. Možnosť kratšej trasy. Barbecue v kaňone. Spoločnosť vám tu budú robiť rôzne druhy lemurov. Ďalej po chodníku v kaňone  sú ďalšie dve jazierka s možnosťou kúpania. NP Isalo  je unikátnym  nielen množstvom rastlinných druhov ale aj okolitými pekne sfarbenými skalnými útvarmi. Tie sa prudko zdvíhajú z okolitej rovinatej krajiny. Návrat do hotela v Ranohire.

 9. deň: Presun Ranohira – Tulear. Dnes nás čaká opäť  veľmi  zaujímavý a rozmanitý deň. Uvidíme prvé baobaby a  krajinu  s domorodcami ako v čiernej Afrike. Obed v Sakarahe, zastaneme aj v ,,rhum village,, kde prastarým spôsobom pália trstinový rum. Pred Toliarou sa je veľmi výnimočná prírodná formácia ,,tŕňový buš,,. Jedine miesto na svete kde sa nachádza je práve tu na juhu Madagaskaru. Blížime sa konečne k modernému hotelu a dobrej reštaurácii v centre mesta Toliara.                           

10. – 12. deň: Ranná plavba z Toliary motorovou  loďou  do 35 km vzdialeného  Anakao.  Konečne more a kúpanie. Jeden z vrcholov našej cesty. Ubytovanie v štýlových bungalovoch ,, u Francúzov,, priamo na pobreží. Neďaleká rybárska dedina Anakao, to je pôvodný svet a tradičný život. Belostné pláže s krištáľovo čistou blankytnou vodou len pre vás. Možnosť výletu pirogou / katamaranom s plachtou na neobývaný ostrovček  Nosy Ve, ktorý je na dohľad. Je dlhý 1500 a široký 500 metrov. Najlepšie je prejsť ho  celý  dookola. Výlet je spojený  s obedom na pláži  a s  možnosťou  šnorchlovania.    Tri noci  v Anakao. Totálny pokoj, kúpanie, prechádzky, výlety, masáže a relax. Tri dni nezabudnuteľného ,,robinsonovského,, života na polostrove absolútne bez turistov.

13. deň: Presun do prímorského letoviska Ifaty. Záchranná stanica pre korytnačka lúčovú a pavúčiu. Tu žije kriticky ohrozený druh s najvyšším stupňom ochrany ktorý nežije voľne už nikde na svete iba tu (cena 5000 euro za kus). Návšteva Forret de Baobab. Rozmanité druhy  a tvary  Baobabov. Preveziete sa sem naozaj nanajvýš  typicky,  na voze ťahanom  zebu. Poobedňajší presun späť do Ranohiry. Cestou sa zastavíme na tunajšom Klondiku, v dedinke Ilakaka. Najväčší producent  zafírov na celom svete. Návšteva showroomu a baní s ručnou ťažbou  týchto modrých drahokamov. Chcete si jeden kúpiť?  

14. deň: Dnes pokračujeme až k Centrálnej vrchovine do Ambalavao. Krajina sa dnes postupne mení z absolútnej púšte na polopúšť  žulovými blokmi  pohoria Andringitra  až po úrodnú krajinu s   terasovitými  poličkami. Hotel v Ambalavao.

 15. deň: Dnes hneď po raňajkách vás čaká návšteva NP Anja – kráľovstvo lemura kata (Lemur catta) skoro na 30 ha. Jedná  sa o veľmi fotogenický druh lemura predovšetkým pre jeho dlhý, čiernobielo prúžkovaný chvost. Prekrásna príroda a skalné formácie naokolo. Tunajší NP je často  pasovaný za vôbec najkrajší park na celom ostrove. Uvidíme tu aj chameleóny? Oddych spojený s príjemnou prechádzkou po okolí Ambalavao. Dokonalá a pritom  skromná hlinená architektúra sedliackych domov. Túlame sa miestnymi dedinkami a políčkami s pokojamilovnou atmosférou. Návšteva v miestnej  rodine s možnosťou obeda.  Prehliadka dielne na ručnú výrobu papiera a manufaktúra hodvábnych výrobkov. Zástavka na miestnom farbami hýriacom trhu. Skvelý panoramatický výhľad z miesta kde sa organizuje Zebu market. Krátky podvečerný hodinový presun do Fianarantsoa. Večera a nocľah v peknom vám už známom modernom hoteli s bazénom v centre mesta.                                         

16. deň:  Fianarantsoa – Antsirabe. Celodenný transfer. Vraciame sa späť na najkrajšiu časť ostrova – Centrálnu  vrchovinu. Obrazy ktoré sa odvíjajú za oknami autobusu sú rovnako zaujímavé, napínavé ale aj nekonečné ako pravý hollywoodsky film. Krátka zastávka v meste Ambositra – návšteva rezbárskeho obchodíku. Navštívime aj dielničku  na spracovanie rohov zo zebu (etno šperky) a veľmi zaujímavý obchod s miniatúrami. V Antsaribe nás čaká opäť ,,náš,, hotel

 17. deň: Mierime do hlavného mesta na letisko Ivato. Záverečná zastávka pred príchodom na letisko bude v Antananarivo v Haute ville pri miestnej Katedrále. Odtiaľto sú nádherné pohľady na mesto. Rozlúčka s jedným z najkrajších miest Afriky. Odlet do Viedne s prestupom.                                                                                                                 

 18. deň: Prílet do Európy, tranzit do Bratislavy. Bolo to celé iba  sen alebo realita?  Madagaskar to je splnený cestovateľský sen.

V cene je zahrnutá spiatočná letenka na Madagaskar a späť z Viedne vrátane letisk. poplatkov  do max. výšky 1000 EUR, služby miestneho sprievodcu hovoriaceho česky  a slovensky na celý pobyt na ostrove, ubytovanie v slušných  cestovateľských hoteloch  v dvojlôžkových izbách, spoločná  doprava v 6 miestnym klimatizovaným vanom Hyundai Grand Starex (dve vozidlá).

V cene nie  sú  zahrnuté  víza (35 EUR), raňajky ani iná strava (cca 8 – 14 EUR/deň), vstupy do NP (cca 55 EUR), poistenie, doprava loďou na Anakao – tam aj späť spolu za 35 EUR, individuálne výlety (výlet plachetnicou – pirogou spojený so šnorchlovaním a obedom– cca 20 e/osoba, výlet zebu vozíkom v Ifaty za 5 euro), doprava na letisko Viedeň a späť.

Termín: 22.10. 2024 – 08.11. 2024

  • Cena A (štandardná): 3180 EUR
  • Cena B (senior): 3130 EUR
  • Cena C (vernostná):  3080 EUR

Zľava 300 EUR pri prihlásení sa do 1.6.2024!

Možnosť organizovania cesty v ľubovoľnom termíne už od skupiny piatich účastníkov!!!!

Madagascar 2017 from FotoFilm production on Vimeo.

 

    Prihláška na zájazd Madagaskar – splnený cestovateľský sen - termín II