Laugavegur a Fimmvörðuháls – dva najkrajšie treky na Islande

8 dní | 22.7. – 29.7. 2024

  • garantovaný odchod!
  • posledné voľné miesto!

Program určený pre zdatných turistov, ktorý ponúka absolvovanie najkrajšieho treku na Islande a jedného z najkrajších trekov na svete – trek Laugavegur, ktorý si my navyše predĺžime 25 km treku Fimmvörðuháls a keď prekročíme ľadovcové sedlo povedľa krátera sopky Eyjafjallajökull a následne zostúpime vyše 1000 výškových metrov popri  kaňone rieky Skogy k pobrežiu Atlantiku pri majestátnom vodopáde Skogafoss.

Trek vedie zo srdca hornatého vnútrozemia – termálnej oblasti Landmannalaugar, ktorá je pre svoju farebnosť považovaná za jedno z najkrajších miest Islandu až na južné pobrežie Atlantiku. Dĺžka treku je približne 80 km a uvidíme na ňom všetky prírodné zaujímavosti tejto jedinečnej krajiny. Na dosah ruky sa dostanete k aktívnym prejavom postvulkanickej činnosti (vývery horúcich pár s prímesou síry, bahenné sopky, termálne pramene a pod.), prekonáme lávové polia rôzneho veku, budeme brodiť štyri rieky, prechádzať okolo nádherných jazier a vodopádov a taktiež vystúpime na hranicu večného snehu a ľadu.

Program:

1.deň: Odlet z Viedne do Keflavíku, transfer do Reykjavíku. Noc v eco campingu Laugardalur. Tu si v depozite necháme niekoľko čistých vecí, ktoré sa nám zídu po návrate z treku.

2. deň: Skoro ráno nás čaká transfer terénnym busom až do „srdca“ islandského vnútrozemia – Dúhových hôr Landmannalaugar a začiatok treku.Ešte pred obedom dorazíme na štart nášho treku. Po príchode sa budeme kochať pohľadom na horúcu riečku, ktorá je vzdialená len niekoľko desiatok metrov od chaty. Uvidíme v nej aj kúpajúcich sa trekerov? Odhalí sa nám spoza mysterióznych mrakov výhľad na dúhový stratovulkán Brennisteinsalda? Hoci nás dnes čaká iba 12 km pochodu, tento deň určite nebude ľahký. Naše telá si budú zvykať na ťažký batoh a svieži islandský vzduch. V tento prvý deň treku nás čaká výstup viac ako 500 výškových metrov a prechod najvyšším miestom celého treku v sedle s nadmorskou výškou vyše 1100m. Na samotnom začiatku však budeme pozvoľne vystupovať krajinou takmer bez vegetácie, zato však s vývermi horúcich pár. Tie sú tvorené sypkou horninou ryolit, ktorá získava vďaka rôznym prímesiam, predovšetkým železa, širokú škálu farieb.. Druhá polovica tohto dňa bude v znamení nekonečných snehových polí. Našim cieľom bude táborisko pri chate Hrafntinnusker, ktorá sa nachádza na úpätí hory z čierneho sopečného skla (obsidiánu).

  • Dĺžka pochodu: 4-5 hodín (12 km)

3. deň: Pokračujeme nekonečným snehovými poliami. Celá oblasť Dúhových hôr je nádherne  fotogenická. Červené hlinené svahy sa striedajú so snehovými žľabmi. Po pozvoľnom klesaní nás opätovne čaká stúpací výšvih do sedla pri hore Háskerðingura po ňom strmý zostup z hrebeňa Jökultungur do hlbokého údolia, kde nás čaká prvé adrenalínové brodenie divokej rieky. Posledné 4 km budeme kráčať nádhernou zelenou plošinou. Uvidíme aj zakvitnuté pláňe s islandským gerániom, turicou modrou, lišajníkmi, alebo nebodaj aj  islandským endemitným makom? Na záver dnešného pochodu dorazíme až jazeru Álftavatn. Niekde pri ňom v divokej prírode si založíme tábor a strávime noc. Zo stanov budeme mať výhľady na čarokrásne hory Mt. Brattháls a Torfatindur. Tí, ktorí budú mať ešte chuť, môžu sa prejsť po obvode jazera pri polnočnom slnku (cca 1,5 hod). Tmy sa tu rozhodne v tomto období báť nemusíme. Prespíme v nadmorskej výške o 490 m nižšej ako predchádzajúcu noc, rozhodne by tu malo byť teplejšie.

  • Dĺžka pochodu: 5-6 hodín (12 km)

4. deň:  Od jazera Álftavatn vystúpime na malebný hrebeň Brattháls Ridge, z neho bude nasledovať zostup do údolia Hvanngil. Tu nás čaká prvé dnešné brodenie rieky Bratthálskvísl. Približne po 5 km budeme míňať obydlia pastierov oviec na samotách v Hvanngil. Tí sa tu údajne usídlili v 60. rokoch. V jednom z nich prevádzkuje od roku 1995 Islandská turistická asociácia ubytovňu. Za Hvangngilom nás už budú čakať zväčša iba čierne lávové polia. Priblížime sa k rieke Kaldaklofskvísl, prekročíme ju mostom pri ktorom sa budeme kochať pohľadmi na nádhernú kaskádu strieborných vodopádov. Nasledovať budú čierne pieskové duny a nové brodenie. Tentokrát nás čaká mimoriadne studená voda, údajne najstudenšia na celom Islande! Po niekoľkých kilometroch nás čaká ďalšia rieka. Jedná sa o mohutnú ľadovcovú Nyrðri Emstruá, avšak našťastie je tu most, takže otužilci budú mať smolu. Za mostom nás bude čakať dlhé tiahle stúpanie v čiernej tvrdej láve a červených pieskových dunách. Pred nami je ešte niekoľko miernych hrebeňov. Za jedným z nich je chata Botnar. Avšak my pôjdeme ďalej (cca 1 hod) a zostúpime strmým traverzom do kaňonu rieky Markarfljót. Niekde tu v nedotknutej divočine si na brehu potoka postavíme náš tábor.

  • Dĺžka pochodu: 6-7 hodín (17 km)

5. deň: Na ďalší deň sa vydáme horským chodníkom oblasťou Almenningar. Chvíľku budeme stúpať, potom opätovne klesať, potom znovu stúpať a takto striedavo po väčšinu dňa. Kilometer po kilometri sa nám začnú stále viac a viac otvárať výhľady na neďaleké panoramatické vulkanické ľadovce na juhu. Priblížime sa k brezovým hájom, ktoré nás budú sprevádzať po zvyšok dnešného dňa. V druhej polovici našej dnešnej trasy sa dostaneme k širokánskemu riečisku rieky Þröngá, toto miesto tvorí vstupnú bránu do oblasti Þórsmörk. Z pahorku nad riekou uvidíme v prípade dobrej viditeľnosti aj ústie rieky do Atlantiku. Čaká nás prebrodenie rieky a vstup do hustého brezového lesa. Sme skutočne na Islande? Pred nami je ďalšie stúpanie z vrcholu hrebeňa vidíme znovu široké štrkové riečisko s niekoľkými osadami oblasti Þórsmörk. Po niekoľkých dňoch sa ocitáme nakrátko opäť v civilizácii. Tu určite uvidíme terénne vozidlá trekerov, ktorí v tomto mieste začínajú svoju púť presne v opačnom smere. Ešte nás čaká 30 minút nekonečne širokým riečiskom. Na druhej strane brehu opäť vstúpime do lesa, kde si postavíme tábor a strávime noc.

  • Dĺžka pochodu: 6-7 hodín (17 km)

6. deň: Nasledujúce ráno sa vydáme strmým, miestami úzkym a exponovaným chodníkom smerom k sedlu Fimmvörduháls, ktoré sa nachádza medzi dvomi vulkánmi Eyjafjallajökull and Mýrdalsjökull. Bol to práve západný Eyjafjallajökull, ktorý na sklonku zimy v roku 2010 paralyzoval leteckú prepravu nad severným Atlantikom a časťou západnej Európy. Veríme, že tentokrát sa zo svojho spánku neprebudí. Dovolia nám mraky vidieť z tohto miesta oceán? Nazrieme aj do krátera? Po prekonaní sedla nás čaká už iba zostup. Najprv snehovými a lávovými poliami, neskôr po prejdení mostu cez rieku Skoga už po kľukatom ílovitom chodníku. V týchto miestach sa pokúsime nájsť vhodné miesto na založenie tábora. Počas noci budeme počuť burácajúci zvuky rieky.

  • Dĺžka pochodu: 7 hodín (17 km)

7. deň: Dnes nás čaká už iba pozvoľný zostup po okraji rieky Skogy. Ílovitý chodík sa bude kľukatiť po hrane hlbokého kaňonu. Budeme sledovať tie najkrajšie vodopády na svete – jeden krajší ako druhý! Po ľavej ruke budeme vidieť nádherné vlhké svetlozelené lúky s potôčikmi a jazierkami. Stretneme tu aj divé ovce? S pribúdajúcimi kilometrami budeme stretávať viac a viac odvážnejších turistov, ktorý sa vydali z parkoviska pod vodopádom Skogafoss na prechádzku za jednodňovým dobrodružstvom. Na samom konci nášho pešieho putovania nás čaká výhliadková plošina nad Skogafossom a zostup dole na úroveň mora. Tu nás čaká zázemie kempu a oddych pred popoludňajším návratom autobusom späť do Reykjaviku.

  • Dĺžka pochodu: 3 hodiny (8 km)

Poslednú noc strávime opäť stanoch, avšak tentokrát už v civilizácii v campingu v parku Laugardalur pri Národnom futbalovom a plaveckom štadióne. Skočíme ešte večer do susedného Aquaparku? Pôjdeme si zaplávať do olympijského bazéna, alebo dáme prednosť prednosť ležiacemu relaxu v termálnej vode? Konečne oddych!

8. deň: Dnešný deň venujeme prehliadke Reykjaviku. Vo večerných hodinách transfer na letisko v Keflaviku a odlet domov. Návrat domov bude v ranných hodinách nasledujúceho 9. dňa v závislosti od aktuálneho leteckého spojenia.

Pozn.: Zmena programu v prípade zmien časov letov, nepriaznivého počasia alebo nezjazdnosti niektorých ciest pre autobus vyhradená.

V cene je zahrnutá spiatočná letenka na Island  vrátane leteckých poplatkov (do maximálnej výšky 500 EUR), všetka doprava na Islande v rámci spoločného programu, poplatky za camping v Raykjaviku, poplatky na táboriskách pri chatách na treku, služby sprievodcu, jeden krát vstup do termálneho kúpaliska.

V cene nie je zahrnutá strava, vstupné  (cca 20,- EUR), poistenie, ďalšie neuvedené služby.

Termín: 22.07. 2024 – 29.07. 2024

  • Cena A (štandardná): 1200 EUR
  • Cena B (zľava KST, študent): 1150 EUR
  • Cena C (vernostná): 1100 EUR

Fotogaléria z treku v roku 2020!!!

a staršie fotografie!!!!


    Prihláška na zájazd Laugavegur a Fimmvörðuháls – dva najkrajšie treky na Islande - termín II.