Nepál a Bhután v pohode

15 dní  | 24.4.  – 8.5.  2024

Upravený a rozšírený program v Bhutáne!!!

Poznávací zájazd CK Sancho Tour do našej najobľúbenejšej cestovateľskej destinácie – do Nepálu spojený s návštevou himalájskeho kráľovstva Bhután. Odložíme ťažké turistické topánky, horolezecké mačky a expedičné stany a pôjdeme spoznávať najkrajšie zákutia a bohatú históriu tejto zaujímavej krajiny pod Himalájami naľahko, len s fotoaparátom a fľašou vody. Obdivovať budeme zaujímavé a krásne hinduistické a budhistické chrámy, prechádzať sa budeme po hlavných námestiach troch bývalých kráľovských miest, Káthmandú, Patanu a Bhaktapuru, spravíme si výlet do džungle NP Chitwan a kto má záujem o mrazivý dotyk Himalájí môže si fakultatívne odletieť výhliadkovým lietadielkom k najvyššej hore tejto planéty, k majestátnemu M. Everestu.

Potom nás čaká Bhután perla Himaláji, krajina ukrytá vysoko v Himalájach medzi Tibetom a Indiou, krajina kde čas stojí v pokoji, a kde sa príroda a náboženstvo kombinujú navzájom. Budhistické kráľovstvo skryté ako bájna Shangri-La za hrebeňmi vysokých Himalájí. Panenské vrcholy tu siahajú až do výšky 7 kilometrov a pod strmými ľadovcovými stenami sa rozprestierajú alpské vysočiny padajúce do hmlistých lesov. Horské potoky sa prerezávajú roklinami na ich ceste nadol do teplejších údolí. Pre miestnych ľudí, ktorí vždy viedli svoj život s princípmi Mahajánového budhizmu je Bhután rajom na zemi, kde rešpekt voči životu, v jeho mnohých inkarnáciách, trvá ako krajina sama.

Zájazd vhodný pre každého od 16 do 80 rokov, plný zážitkov, farieb a vôní ktoré budete vstrebávať mesiace po príchode domov.

Program:

1.- 2. deň: Odlet z Európy, prílet do hlavného mesta Nepálu – Káthmandú, oddych po ceste, kratšia prehliadka centra mesta, návšteva hlavného námestia Káthmandú námestie Durbar Square s typickými nepálskymi pagodami a architektúrou, chrám živej bohyne Kumarí.

3. deň: Chrámový komplex Pashupatináth, najposvätnejšie miesto pre nepálskych hinduistov nie je len miestom spaľovania mŕtvych, najväčšia budhistická stupa na svete Budhanáth zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. V poobedňajších hodinách návšteva druhého kráľovského mesta Bhaktapur takisto zapísaného na zozname UNESCO. Tu uvidíme jeho štyri živé námestia, vypaľovanie keramiky priamo na jednom s nich, najvyššiu pagodu v Nepále ale aj miesto kde sa natáčal film Malý Budha.

4. – 6. deň: Presun autobusom do národného parku Chitwan (alternatívne je tu možnosť si cestou vyskúšať rafting na rieke Trisuli). Ubytovanie v rezorte v džungli, slonie safari, kúpanie slonov, pozorovanie vtákov a mnoho iných aktivít. Večer nám miestny folklórny súbor zatancuje tance národa Tharu ktorý sem prišiel pred mnohými storočiami z indickej púšte Thár, presun do Pokhari – tretieho najväčšieho mesta Nepálu.

7. deň: Oddych na brehu jazera Feva Lake, množstvo alternatívnych aktivít ako napr. možnosť zapožičania bajku, člnkovanie po jazere, výstup na Stupu svetového mieru nad jazerom, paragliding, prehliadka zaujímavého Medzinárodného horolezeckého múzea a pod.

8. deň: Návrat do Káthmandu.

9. deň: Prelet do Bhutánu kde si už počas letu vychutnáme dych vyrážajúce pohľady na Mount Everest, Kangchenjungu  a iné známe himalájske vrcholy, vrátane posvätnej bhutánskej hory Chomolhari a Jichu. Po prílete na letisko v Paro sa stretneme s našim miestnym sprievodcom a pôjdeme do hlavného mesta Butánu – Thimpu. Táto dvojhodinová cesta sa kľukatí pozdĺž riek Para a Thimpu ponúkajúc úžasné pohľady na krajinu na každom kroku.

10. deň: Návšteva obory s chovom národného zvieraťa Bhutánu – takina. Následne prehliadka chrámu Changankha, ktorý patrí k najstarším miestam uctievania v údolí. Škola tradičných remesiel, kde sa mladí ľudia učia umenie svojich predkov. Jazda ku gigantickej soche Buddhu s vyhliadkou na mesto. Prejazd do Wangdu cez priesmyk Dochu-la (3010 m). Za jasného počasia je odtiaľto vidieť panoráma himalájskych štítov na hranici s Tibetom.

11. deň: Skoro ráno výstup ku kláštoru Khamsum, z ktorého sa naskytne nádherný výhľad do údolia Punakha. Návšteva unikátne zachovalého hradu Punakha, bývalého zimného sídla vlády. Krátka prechádzka k chrámu Chimmy lhakhang zasvätenému slávnemu buddhistickému svätcovi Drukpovi Kunlejmu, ktorý šíril buddhismus vskutku originálne, pomocou nespútaného pitia, spevu a škandálnych sexuálnych orgií. Večerný prejazd do Para.

12. deň: Dopoludnia návšteva hradu Paro a národného múzea. Chrám Kiychu lhakhang, postavený v 7. storočí tibetským kráľom Songtsenom Gampom. Po obede výstup ku kláštoru Tigrie hniezdo. Najposvätnejšie miesto v Bhutáne je doslova „zavesené“ na strmom útese nad údolím. Popoludní je tu menej ľudí a taktiež lepšie svetlo na fotenie. Podvečer voľno v meste, kde stačí len vnímať, nákupy, prechádzky a oddych, prípadne možnosť sledovať národný šport Bhutánu – lukostreľbu.

13. deň: Pokiaľ čas odletu dovolí, pôjdeme sa pozrieť na ruiny hradu Drukyel dzong odkiaľ je za dobrého počasia vidieť špička posvätnej hory Jomolhari. Odlet z Para späť do Káthmandú.

14. deň: Deň ako stvorený na Vaše alternatívne výlety,napr let k M. Everestu, rafting na rieke Dudh Kosi, druhý najvyšší banjee jumping na svete a mnoho iného sa dá zakúsiť v Nepále, alternatívne možnosť navštíviť tretie kráľovské mesto Patan. Podvečer spoločný výlet na Swayabunáth – opičí chrám s panoramatickým výhľadom na celé Káthmandu.

15. deň: Odlet do Európy, návrat na Slovensko.

V cene sú zahrnuté  letenky z Európy do Káthmandu a späť, prelet Káthmandu Bhután a späť, (všetky letenky vrátane letiskových poplatkov, do maximálnej výšky ceny leteniek 1000 EUR), kompletná doprava podľa programu prenajatými dopravnými prostriedkami, ubytovanie počas celého zájazdu v dvojposteľových izbách v jednoduchých cestovateľských hoteloch, v Bhutáne ubytovanie s plnou penziou, služby slovenského sprievodcu, služby miestnych sprievodcov, vstupné do historických pamiatok v rámci programu zájazdu, víza do Bhutánu.

V cene nie je zahrnuté poistenie,  strava v Nepále (cca 5 – 10 EUR deň), víza do Nepálu (30,- USD), fakultatívne výlety a iné neuvedené služby.

Minimálny počet účastníkov zájazdu 7.

Termín: 24.04.2024 – 08.05.2024

  • Cena A (štandardná): 3870 EUR
  • Cena B (zľava KST, študent): 3820 EUR
  • Cena C (vernostná): 3770 EUR

Termín II: 25.10. 2024 – 08.11. 2024

  • Cena A (štandardná): 3870 EUR
  • Cena B (zľava KST, študent): 3820 EUR
  • Cena C (vernostná): 3770 EUR

Foto z nášho posledného zájazdu do Bhutánu

A staršie fotografie

Fotogalériu zo zájazdu v roku 2019 nájdete tu!!!

    Prihláška na zájazd Nepál a Bhután v pohode