Srí Lanka – smaragdový ostrov slonov a čaju

14 dní | 15.6.  – 28.6. 2022

Na rok 2022 sme pre vás pripravili novú cestovateľskú destináciu a tou je tropický ostrov Srí Lanka. Smaragdový ostrov slonov a čaju. V dnešnej dobe je to priam ideálna destinacia na oddych, načerpanie nových dojmov, síl a zaručený reset.  Úchvatné pamiatky, tropická príroda, morské pláže  a veľa slnka v rozmedzí teplôt obvykle 26 – 30 °C . Zájazd je určený pre plne zaočkovaných cestovateľov, maximálny počet účastníkov je 15 osôb. Preferujeme malé rodinné hotely s bazénom alebo neďalekým prístupom k moru. To považujeme za podstatné na vytvorenie prijemnej atmosféry na zájazde a scelenie skupiny.  Samozrejmosťou je  moderný  stredný veľký  ,,lux,, autobus pre 30 ľudí, čo každému účastníkovi zaručí dostatok miesta a komfortu plus poskytuje aj veľký priestor na batožinu.    Sri Lanka  nie je o tom o čom je India, Madagaskar, Barma alebo napr. Bhután, teda o cestovaní  ,, v čase ,,.  Ale je neprekonateľná   veľkoleposťou  svojich budhistických pamiatok (Sigiriya je právom považovaná za ôsmy div sveta) a bohatosťou tropickej prírody. Milovníci slonov si tu prídu na svoje ako málokde. Úchvatný je hornatý stred ostrova s čajovými plantážami a vodopádmi. Možnosť  ľahkej turistiky – výstup na Little Adam’s Peak.  Na záver ako za odmenu štyri celé  dni pobytu  pri mori. Zaslúžený oddych na tých ,,naj ,,  miestnych plážach – v Mirisse a Unawatune. Rozmanitý, vygradovaný program ako nenáročné poznávanie kombinovane s dokonalým relaxom.

Program:

1. deň: Odlet z Viedne s prestupom do  Colomba.

2. deň: Prílet na letisko  Colombo – Bandaranaike.  Víta  nás smaragdový ostrov.  Krajina budhizmu, čaju a slonov  –  dokonalý   tropický  raj.  Za necelú hodinku absolvujeme presun do hotela v Negombo. Nádherný hotel s veľkým bazénom a tropickou záhradou neďaleko od pláže. Oddych a relax.

3. deň: Smerujeme po cca 4-hodinách do Anuradhapury (UNESCO). Starobylé bývalé  sídelné kráľovské  mesto, ktorého  vznik sa  datuje do  4. stor. pred.n.l.   Centrum  théravádskeho budhizmu už  po mnohé storočia.   Po príchode do hotela a krátkom  oddychu  nás  na úvod  čaká veľké prekvapenie .   Neďaleký posvätný pahorok Mihintale,  jedno  z najuctievanejších pútnických miest  ostrova.  Sochy Budhu , relax ,pokoj …  Dych vyrážajúce  výhľady   pri západe  slnka.  Malý rodinný  hotel v meste Anuradhapura.

4. deň:  Anuradhapura – city tour.  Dnes  uvidíme množstvo starobylých  stúp  a chrámov. Prezrieme si ruiny slávneho kláštora Mahavihara a 2200 rokov starý posvätný strom Srí Maha Bodhi…a mnoho , mnoho ďalších naozaj úchvatných  pamiatok.  Nocľah  v rovnakom hoteli v  Anuradhapure.

5. deň:  Hneď  po raňajkách  presun do mesta  Dambulla,  známeho jaskynnými chrámovými komplexmi (UNESCO).  Uvidíme tu viac ako stovku sôch Budhu v rôznych pózach.  Unikátne nástenné maľby s budhistickými motívmi pokrývajú 2100 m2 plochy.  Pred príchodom Budhizmu využívali pôvodní obyvatelia ostrova tieto jaskyne ako obydlia. Podvečer možnosť využiť bazén.  Hotel v Dambulle.

6. deň:  Ranný výstup na skalnú pevnosť  Sigiryia   stratenú   v džungli.  Zázrak vytesaný  do skalného brala.  Nálezisko „Levej skaly“ tvoria pozostatky palácového komplexu z 5. storočia s nádhernými freskami, vodnými a terasovitými záhradami . Nezabudnuteľné výhľady   a   atmosfére  nabitá tajomnou  históriou.  Potom  sa  zastavíme v neďalekej Habanare. Možnosť jazdy na slonoch. Poobede  absolvujeme  dobrodružné jeep safari  spojené  s pozorovaním slonov  v blízkom Národnom  parku Minneriya.  Ďalšia  noc  v našom hoteli s bazénom v Dambulle.

7. deň:  Presun do Kandy. Cestou sa zastavíme v  Matale. Návšteva  ,, Spice garden ,, –  záhrady   s možnosťou nákupu  exotických korením a  ajurvédskych  byliniek,  olejov a mastičiek.  Dozvieme sa o ich pestovaní a využití  ich liečebných účinkov. Podvečerný príchod  a nocľah v Kandy. Opäť hotel s veľkým nádherným bazénom.

8. deň:  Hneď ráno navštívime  veľmi zaujímavý komplex  –  showroom + múzeum drahokamov.  Prezentácia , výroba  a predaj  na jednom mieste.  Celodenný výlet  do  Pinnawala,  slonieho sirotinca.  Svoj domov tu má aktuálne  93  nechcených  slonov. Nezabudnuteľný a dojímavý pohľad na mláďatá pri ich kŕmení.  Návrat  do  Kandy. Ďalší deň hneď  po raňajkách navštívime Chrám Budhovho zubu (UNESCO).   Kandy bolo  posledné hlavné mesto sinhálskych kráľov a nezávislého budhistického kráľovstva. Návšteva ručnej manufaktúry a predajne na výroby suvenírov  z  batiky . Prehliadka Kráľovskej botanickej záhrady v Peradeniyi  s viac ako 4000 druhmi rastlín poskytuje nezabudnuteľný zážitok. Založenie záhrady sa datuje okolo roku 1750. Prenocovanie v Kandy.

9. deň: Smerujeme na juhovýchod. Cestou navštívime 175 rokov starú  čajovú továreň Mackwoods Labukelle v nadmorskej výške  1500 (m n.m.) , ktorú poctil svojou  návštevou aj princ Charles. Dozvieme sa tu podrobnosti a uvidíme  technológiu spracovaní čaju a budeme mať možnosť ochutnať a nakúpiť si jeden z najkvalitnejších cejlónskych čajov.  Cejlónsky čierny čaj je známy ako jeden z najlepších na svete už od roku 1867. Pokračujeme  ďalej do vnútrozemia do mesta Ella, kde prenocujeme. Nádherná panenská horská krajina navôkol.

10. – 11. deň: Pozrieme si slávny 9-oblúkový most Nine Arch bridge a okolie malého Adams peaku. Výstup na vrchol trvá približne hodinku – podmienkou je však suché počasie. Náročnou ale prekrásnou cestou smerujeme  až  k pobrežiu. Pokusime sa o zastávku a návštevu strateného drahokamu. Viac ako 1000 rokov starých SEDEM  soch Budhu vytesaných v skalnom brale v Buduruwagale. Najvyššia zo sôch má 16 metrov a tak sa jedna o  najvyššiu sochu stojacieho  Budhu na ostrove.  Ešte pár hodín cesty a už nás  vítajú nádherné dlho očakávané   tropické   pláže,  kde si užijeme pokoj a  relax pri oceáne.  Mirissa  je  jednou z ,,top,,  destinácii a pláži  ostrova. Typické  pre Mirissu sú rybári loviaci ryby udicou sediac na koloch. Možnosť  výletu loďou určenej na   pozorovania veľrýb a delfínov. Dve noci v tomto raji. Osvedčený minihotel neďaleko  pláže.

12. – 14. deň: Presun popri jazere  Koggala  a ďalší cieľ, kúpanie a relax na pláži v Unawatune. Cestou sa zastavíme v  záchrannej stanici morských korytnačiek. Dve noci v rodinnom  guesthouse na skok od pláže  v Unawatune.  Navôkol je veľa  plážových reštaurácií – ochutnávka kokteilov a morských plodov. Ďalší deň nás čaká poldňový výlet do starobylého mesta Galle (UNESCO).  Portugalská pevnosť, nádherné uličky Starého mesta s typickými kaviarňami a umeleckými obchodíkmi. Posledné nákupy. Návrat do Unawatuny, rozlúčka s morom a posledné kúpanie. Posledný   deň  skoro ráno  transfer na letisko  po diaľnici  a odlet s dostatočnou časovou rezervou z Colomba s prestupom do Európy. Prílet do Viedne  v   podvečerných  hodinách.

V cene je zahrnutá spiatočná letenku s prestupom Viedeň – Colombo a späť vrátane batožiny a letiskových poplatkov (do maximálnej výšky 900 EUR), kompletnú spoločnú dopravu po ostrove prenajatým klimatizovaným LUX mikrobusom/ autobusom, služby slovenského sprievodcu a miestnych sprievodcov v pamiatkách, ubytovanie počas celého zájazdu v rodinných trojhviezdičkových hoteloch a guesthousoch  ( 80 % našich ubytovaní má vlastný bazén).

V cene nie je zahrnuté poistenie, doprava na/z letiska Viedeň/Praha, strava (cca 10-15 EUR/deň), víza 30 EUR, vstupy do pamiatok a múzeí (cca 100 EUR) a individuálne výlety mimo program zájazdu
a voliteľný jeep safari za slonmi v cene cca 25 euro, PCR test v prípade potreby.

  • Minimálny počet účastníkov zájazdu 6.

Termín: 15.06.2022 – 28.06.2022

  • Cena A (štandardná): 2100 EUR
  • Cena B (zľava KST, študent): 2050 EUR
  • Cena C (vernostná): 2000 EUR

    Prihláška na zájazd Srí Lanka – smaragdový ostrov slonov a čaju