Tibet a Nepál – to najlepšie zo strechy sveta

15 dní  |  11.9.  – 25.9. 2024

Cesta do base campu pod Mt. Everestom opäť v cene zájazdu!!!

 Tibet je mystická krajina ukrytá za hrebeňom Himalájí, známa svojím budhistickým dedičstvom a neskutočne krásnou vysokohorskou prírodou. Donedávna bol prístup do tejto zaujímavej krajiny veľmi komplikovaný. My sa dostaneme do hlavného mesta tejto magickej krajiny letecky z Káthmandú a po jeho návšteve prejdeme cez vysokohorské sedlá neuveriteľne nádhernou Tibetskou náhornou planinou až do base campu pod Mt. Everestom a následne späť do Káthmandú. Cestou navštívime mnohé budhistické kláštory a budeme sa kochať výhľadmi na najvyššie štíty tejto planéty.
Program:

1.- 2. deň: Doprava letecky z Európy do Káthmandu, hlavného mesta Nepálu.

3. – 4. deň: Oddych a prehliadka Káthmandu, návšteva historických pamiatok v Káthmandskom údolí. Začneme na Palácovom námestí Durbar Square v Káthmandu s chrámom živej bohyňe Kumari. Nevynecháme najposvätnejší hinduistický chrám Pashupatináth ktorý nie je len miestom spaľovania mŕtvych.  Biela stupa Budhanath  je stredom vesmíru  všetkých budhistov v Nepále a z Opičieho chrámu Swayabunath sa pokocháme pohľadom na Káthmandu. Vyberieme sa aj do druhého kráľovského mesta Bhaktapuru s najvyššou pagodou Nepálu a so živými námestiami na ktorých sa ešte doteraz vypaľuje keramika.  Prvý pohľad na zasnežené Himaláje z panoramatickej dedinky Nagarkot bude čerešničkou na torte nášho programu ktorý strávime v Nepále.

5. deň: Káthmandu – Lhasa,  prelet do hlavného mesta Tibetu, ubytovanie v hoteli, podvečer kratšia vychádzka po starom centre Lhasy v blízkosti trhoviska Barkhor, nadýchnutie atmosféry tohto krásneho mesta v tieni kláštora Jokhang Gompa.

6. – 7. deň: Prehliadku Lhasy  začneme palácom Potala, symbolom Tibetu a bývalým zimným palácom Dalajlámu ktorý začal stavať piaty, najmocnejší Dalajláma v roku 1645 na pahorku Marpo Ri nad mestom.  Pokračujeme kláštorom Drepung – kedysi najväčším kláštorom a univerzitou v Tibete, nevynecháme palác Norbulinka – letné sídlo Dalajlámu ani kláštor Jokhang Gompa.

8. deň: Jazda z Lhasy do Gyantse cez Tibetskú náhornú plošinu. Z vysokohorského sedla Khampa La  vysokého 4794 metrov sa pokocháme pohľadom na tyrkysové posvätné jazero Yamdrok Tso a tí odvážnejší sa môžu pokochať pohľadom na Tibet z jačieho chrbta. Pokračujeme cestou popri jazere kde niekoľko krát zastavíme kvôli fotografovaniu ale aj kvôli tomu aby ste do posvätných vôd tohto jazera mohli ponoriť svoje ruky.  Za sedlom Karo La  vysokým5010 metrov začneme pomaly klesať do Gyantse kde nás v podvečer,  prípadne nasledujúce ráno čaká návšteva kláštora Pelkor Chode a  známej Kumbum stupy. 

9. deň: Cesta poľnohospodárskym Tibetom do Shigatse, druhého najväčšieho a najvýznamnejšieho mesta Tibetu, prehliadka kláštora Tashilhunpo, bývalého sídla panchelámov, a už pokračujeme tibetskou náhornou plošinou. Cez najvyššie sedlo na našej ceste, priesmyk Gyatso La vysoký  5220 metrov sa prehupneme do úplne iného Tibetu ako doposiaľ, zasnežené osemtisícovky je už cítiť vo vzduchu.

10. deň: Cez priesmyk Pangla pass vysoký 5200 metrov sa dostaneme do Rongbuku, najvyššie položeného kláštora na svete. Kláštor leží vo výške 4900 metrov, v lone najvyššej hory tejto planéty, v tieni majestátneho M. Everestu. Tibetania volajú túto horu

Chomolangma – Bohyňa matka zeme. Návšteva Everest Base Campu, v poobedňajších hodinách sa presunieme na ubytovanie do nižších polôh, do dedinky Tingri.

11. – 12. deň: Po vychutnaní si východu slnka nad M. Everestom sa vyšplháme do posledného veľkého horského sedla na našej ceste, do sedla  Lalung La vysokého 5050 metrov. Dych vyrážajúce výhľady na štíty M. Langtang (7245 m), Šisa Pangma (8013 m), Makalu (8464 m), M. Everest (8848 m), Lhotse (8501 m), Cho oyu (8200 m), nás budú sprevádzať v spomienkach celý  život. Nasleduje nekonečné klesanie do vždy zeleného Nepálu do ktorého vstúpime v mestečku Kodari a následne bude pokračovať  transfer do Káthmandu.

13. deň: Nákupy a zaslúžený oddych, možnosť fakultatívnych výletov, ako napr. let k M.Everestu, rafting, druhý najvyšší banjee jumping na svete a pod.

14. -15. deň: Odlet do Európy, návrat na Slovensko.

V cene je zahrnutá medzinárodná letenka Viedeň – Káthmandu a späť vrátane letiskových poplatkov (do maximálnej výšky 800 EUR),  ubytovanie počas celého zájazdu, v Káthmandu v hoteli európskeho štandardu, v Tibete v *** hotelíkoch s raňajkami, letenka Káthmandú – Lhasa,  doprava v Tibete mikrobusom, povolenie na vstup do Tibetu, služby slovenského sprievodcu, služby tibetského sprievodcu, vstupné do pamiatok v rámci programu zájazdu.

V cene nie je zahrnutá strava v Káthmandu (cca 10 EUR/deň) a iná strava počas pobytu v Tibete (cca 15 EUR/deň), poistenie, nepálske víza (30 USD),čínske víza (65 EUR),  sprepitné pre  tibetského sprievodcu a šoféra (cca 20 EUR), fakultatívne výlety v Nepále.

  • Minimálny počet účastníkov 8. 
  • Garancia malej skupinky – 8 až 12 osôb!!!
 
Termín: 11.09.2024 – 25.09.2024
  • Cena A (štandardná): 3300 EUR
  • Cena B (zľava KST, študent, senior): 3250 EUR
  • Cena C (vernostná): 3200 EUR

 

Pár záberov zo zájazdu:

 

A niekoľko fotiek od Claudie Minárovej

 

    Prihláška na zájazd Tibet a Nepál – to najlepšie zo strechy sveta - termín II.