Útek na Maurícius – túlanie sa v tropickom raji

12 dní |  23.11.  – 4.12. 2024

Maurícius – perla Indického oceánu. Nielen tyrkysové lagúny a 300 km panenských pláži s tým najjemnejším bielym pieskom ale aj divoké scenérie, rozoklané vrcholky hôr, dravé rieky a nádherné vodopády a políčka s cukrovou trstinou ale aj nedotknutá príroda a chránené prírodné parky. Oddych, cestovanie a poznávanie v jednom. Bude záležať len na Vás či autobusom, taxikom, motocyklom, bicyklom alebo po vlastných spoznáte väčšinu miestnych prírodných pokladov. Ostrov je koralového pôvodu s najbližším susedom – 750 km vzdialeným Madagaskarom odtiaľ tiež pochádza veľká časť z 300 druhov endemických druhov rastlín.

Žije tu však aj niekoľko vtákov a živočíchov na pokraji vyhynutia -papagáj Alexander maurícijský, ružový holub alebo vzácne ovocné netopiere. Neporušená korálová bariéra s bohatým podmorským životom je zas zárukou jedinečného šnorchlovania alebo pozorovania delfínov na voľnom mori. A ako bonus môžete uvidieť tiež najvzácnejšiu známku sveta. Ostrov medzi inými očaril aj spisovateľa Marka Twaina a známy je jeho výrok, že …Maurícius poslúžil ako predloha na stvorenie raja…

 

Jedná sa o poctivé, naozajstné cestovanie a budeme mať dostatok času na dôkladné zoznámenie sa s týmto malým ale zaujímavým ostrovom. Polovicu času strávime spolu kde si užijeme spoločné výlety zahrnuté v cene zájazdu a druhú polovicu môžete stráviť každý individuálne, slovenský sprievodca vám bude neustále k dispozícii. Každý účastník tak má príležitosť naplniť svoje individuálne záujmy. Maurícius ponúka široké spektrum aktivít. Od príjemných prechádzok cez treking, plávanie, šnorchlovanie až po morské potápanie, rybárčenie či extravagantne aktivity ako ,,Blue safari,,. Jedná sa o plavbu ponorkou niekoľko desiatok metrov pod morskou hladinou alebo jazdu na podmorskom skútri či ,,Nemo’s undersea walks,, neopakovateľnú podmorskú prechádzku po morskom dne so špeciálnou potápačskou prilbou. Kŕdle rýb sa z vás nebudú môcť vynačudovať. Avšak aj obyčajná nenáročná plavba katamaránom na blízke ostrovčeky (od 30 EUR), poprípade okružná plavba pozdĺž pobrežia je nezabudnuteľný zážitok.
Čaká nás veľkolepý mix rôznorodých etník, rás a kultúr. Indovia, Číňania, Malgaši, Kreoli, Afričania a Európania. Kultúrny, prírodný podmorský ale aj gurmánsky raj za ceny často nižšie ako u nás. Dobrosrdečnosť a pohostinnosť domorodcov, to je perla Indického oceánu – Maurícius, prelínanie oddychu a cestovania s poznávacím programom proste …Útek do raja ….

Program zájazdu:

1. -2. deň: Letecký presun z Viedne/Prahy  s prestupom na Maurícius. Ubytovanie v jednej z najlepších oblastí juhozápadného Maurícia s množstvom skvelých reštaurácii. Čaká nás nádherná bieloskvejúca pláž s jemným pieskom ako stvorená na kúpanie. Oddych, prípadne prechádzky po tejto bývalej rybárskej dedine.

3. – 4.deň: Náš prvý spoločný výlet bude smerovať na juh ostrova. Okrem najjužnejšieho miesta Mauríciusu mysu pláže Gris Gris navštívime zoologickú záhradu La Vanille Crocodile Park s množstvom krokodílov, obrovských korytnačiek ale aj zaujímavého vtáctva a opíc. Spravíme si krátku vychádzku k vodopádom Rochester Falls v ktorých sa môžeme občerstviť okúpaním a už nás čaká prvý ozajstný highlight nášho putovania – polostrov Le Morne s horou ,,smrti,, Brabant – jeden z najfotografovanejších kútov ostrova. Idylické miesto na pobyt a ešte lepšie na plávanie šnorchlovanie a potápanie. Nasledujúci štvrtý deň je vyhradený na oddych a vaše individuálne výlety a aktivity. Požičiate si na svoje výlety po okolí bicykel či skúter alebo si budete užívať oddych a krásne more ,,našej ,, pláži vo Flic en Flac?

5.- 6. deň: Náš druhý spoločný výlet bude smerovať do hlavného mesta krajiny. Hlavné mesto Port Louis je neskutočný mix rás a kultúr. Piatková mešita, kresťanská katedrála, čínska štvrť a hinduistické chrámy s gópuramy ako vystrihnuté z v Južnej Indie. Z pevnosti nad mestom, postavenej za čias anglického kráľa Wiliama IV. sa pokocháme rozhľadom na okolité hory, mesto a prístav.  Tržnica – chute a vône indického oceánu. Miestne fastfoody, tropické ovocie, koreniny, ryby od výmyslu sveta a dary mora. Mix nákupných centier, reštaurácii, barov a kaviarní pri prístave. Ak vás nebaví nakupovať, môžete si len tak posedieť pri káve alebo miešanom nápoji a pokochať sa výhľadom na prístav a more. Určite však nevynecháme múzea s Modrým a Oranžovým Mauríciusom. Pokračujeme na najsevernejší cíp ostrova Cap Malheureux alebo Mys smoly ako ho posmešne nazvali angličania potom ako sa tu v roku 1810 vylodili a obsadili ostrov. Ak nám ešte zostane čas okúpeme sa na niektorej z najkrajších pláží na severe.
A opäť po aktívnom dni strávenom spolu na cestách nasleduje deň naplnený oddychom s vlastným programom. Spravíte si ľahký treking v NP Black River Gorges (možnosť vystúpiť aj na najvyšší vrchol krajiny) alebo si urobíte výlet popri kaskádových vodopádoch v okolí jazera Tamarin?

7. – 8.deň: Tretí spoločný výlet začneme v meste Quatre Bornes  s dielňou na výrobu drevených modelov lodí, ktorou je Maurícius povestný. Nasleduje Grand Bassin – posvätné jazero a významné pútnické miesto. Kedysi sopečný kráter, dnes Ganga Talao, naozajstná miestna Ganga, veď 60 percent obyvateľstva ostrova tvoria hinduisti. Ich svätyňa na brehu jazera je počas sviatkov Shivu cieľom tisícov pútnikov. A už je tu Chamarel – najvyššie vodopády na Mauríciuse a Zem siedmych farieb. Fotografický raj a očarujúce scenérie. Bois Chéri slávna čajová plantáž s továrničkou. Kompletný postup spracovania čaju, od natrhania zelených lístkov a ich fermentáciu až po vysušenie a ochutenie prísadami. Samozrejme ochutnávku si nenecháme ujsť. Nasledujúci deň vás čaká tradične individuálny program, slovensky sprievodca je Vám však neustále k dispozícii. Vyrazíte na plavbu loďou za delfínmi s ktorými sa môžete aj potápať?

9.- 10.deň: Botanická záhrada v Pamplemousses, najväčšia svojho druhu na južnej pologuli je nielen prírodná pokladnica na ploche 37 ha ale aj miesto oddychu domorodcov aj turistov. Úchvatná zmes stromov rastlín paliem – na vlastne oči uvidíte baobab a rôzne druhy korenín a paliem, vanilka, klinček, litchi ale aj ebenový strom či najväčšie lekno sveta Viktóriu amazonskú. V blízkosti mesta Moka navštívime najkrajší tradičný kreolský dom so zachovalým pôvodným zariadením z 19.storočia – vilu Eureka kde si vychutnáme zašlú koloniálnu atmosféru. Nasledujúci volný deň môžete využiť na svoj fakultatívny výlet. Čo takto plavba ponorkou?

11. deň: Spoločný výlet spojený s kúpaním a ,,barbecue,, na ostrovčeku Ile aux Cerfs. Male veľké prekvapenie na záver, to je najčarovnejší ostrovček Maurícia, drahokam medzi perlami. Kúpanie na jeho krásnych plážach, ak nám bude šťastie a odliv priať prebrodíme sa aj na susedný ostrov Ile de l’Est. Ochutnávka miestnych domácich rumov. Plavba loďou proti prúdu rieky Grand River South East k vodopádu GRSE Waterfall.

12.deň:  Doobeda ešte kúpanie na čarokrásnej pláži Flic en Flac v popoludňajších hodinách presun na letisko a odlet s prestupom do Viedne/Prahy, prílet nasledujúci deň.

Program zájazdu je len orientačný. Jednotlive dni programu a výlety sa môžu zmeniť v závislosti od otváracích hodín, sviatkov a pod.

Cena zahrňuje spiatočnú letenku Viedeň/Praha – Maurícius a späť vrátane letiskových poplatkov (do maximálnej výšky 950 EUR), kompletnú spoločnú dopravu po ostrove prenajatým mikrobusom, všetky výlety podľa programu, spoločný výlet na Ile aux Cerfs, ubytovanie v jednoduchých trojizbových apartmánoch s klimatizáciou (100 metrov od pláže) s dobre vybavenou kuchyňou s možnosťou varenia, (chladnička, mraznička, práčka), služby slovenského sprievodcu.

V cene nie je zahrnuté poistenie, doprava na/z letiska Viedeň/Praha, strava (cca 10-15 EUR/deň), vstupy do pamiatok a múzeí (cca 60 EUR) a individuálne výlety mimo program zájazdu.

Termín II: 23.11.2024 – 04.12.2024

  • Cena A (štandardná): 2150 EUR
  • Cena B (zľava KST, študent, senior): 2100 EUR
  • Cena C (vernostná):  2050 EUR

    Prihláška na zájazd Útek na Maurícius – túlanie sa v tropickom raji - termín II.