Program:
1. – 3. deň: Letecký presun Viedeň –Taškent s prestupom. Nocľah, oddych, obed a prehliadka mesta. Zameriame sa hlavne na atmosferu centralneho trhoviska Chorsu Bazaar. Na druhý deň ráno pokračujeme preletom na východ krajiny. Historické územie Chorezm s púštnou oázou Khiva / Xiva. Tá leží pri delte bájnej rieky Oxus dnes Amudarja. Tá je už navždy spojenej s menom Alexandra Veľkého.Mesto -symbol Hodvábnej cesty. Ale aj symbol vyčerpávajúcej a strastiplnej cesty obchodných karaván putujúcich nehostinnou krajinou zaplavenou divokými kmeňmi. Symbol barbarskej krutosti a krvi. Mesto ktorého bohatstvo nevyrástlo na obchode s hodvábom, ale na preslávenom trhu s otrokmi. Mesto –sen. Okamih v ktorom zahliadnete prvý záblesk historického centra –Itchan Qala, to je krok do iného sveta a inej doby. Nie nadarmo nesie Khiva priliehavú prezývku ,,Mesto múzeum,,.
4. – 5. deň:Smerujeme do autonómnej republiky Karakalpacko. Jej obyvatelia Karakalpakovia hovoria jazykom príbuzným kazašskému. A žije ich tu viac ako pol milióna. Vplyvom ekologickej katastrofy a následného ústupu Aralského mora sa úrodná a prosperujúca republika zmenila na nehostinnú púšť. Názov Karakalpackej autonómnej republiky pochádza z dvoch slov „Qara“, čo znamená čierny, a „qalpaq“, čo znamená čiapka / klobúk. Navštívime kedysi životom kypiaci rybársky prístav Mujnak/Moynoqdnes dnes vzdialený skoro 100 km od mora. Armáda opustených hrdzavejúcich vrakov lodi nemý otáznik na púšti ako dôsledok zmenšovania Aralského mora. Nukus hlavne mesto Karakalpackej autonómnej republiky. Múzeum Igora V. Savitského – od zbierok ľudového umenia až po obrazy ruskej avantgardy z obdobia 1918-1935.
6. – 7. deň: Celodenná prehliadka starobylých púštnych hradov v piesku. Niektoré z nich majú aj 2000 ročnú históriu. My navštívime tie najznámejšiez nich, Ayaz Qala, Toprak Qala a Kyzyl Qala. Cez mesto Urgench pokračujeme k ďalšiemu top vrcholu našej cesty do Buchary.
8. – 9. deň: Mesto,,Legenda,,.Buchara je zázrak ktorý so svojimi dodnes zachovanými hlinenými domami a krytými bazármi pôsobí naozaj rozprávkovo. Kultúrne a religiózne centrum Strednej Ázie. Mohutná pevnosť Ak. Námestie Lyabi Hauz–miesto stretnutí a oddychu. Úchvatné mauzóleum Ismail Samani a komplex Po-i-Kalyan. Uctievaná náboženská škola Mir-e Arab. Buchara je často miestnymi označovaná za drahokam v púšti. Sme vo finále, Vaše fotoaparáty dnes dostanú poriadne zabrať… Čo viac si ešte priať? Je možné vidieť ešte nádhernejšie a úchvatnejšie stredoázijské mesto ako je toto?
10. – 12.deň: Vrchol našej cesty. Víta nás romantický Samarkand. Synonymum Hodvábnej cesty a bezkonkurenčne najslávnejšie mesto na jej trase. Mesto s čarom, ktoré pohltí každého. Nebudete sa môcť ubrániť a odtrhnúť oči od nádhery kupol. Samotný Alexander Veľký o ňom prehlásil, keď ho dobyl, že je krajšie ako si ho kedy predstavoval. Pamiatky vskutku ako sen, božský Registan, Gur-e-amir, mešita Bibi-Khanym a azúrová Shah-i-Zindaa mnohé ďalšie. Celodenný fakultatívny výlet – návšteva rodiska najväčšieho a najkrutejšieho dobyvateľa 14. storočia , ktorý ovládol a vyraboval územie od Osmanskej ríše po Indiu – Timura alebo Tamerlána. Shahrisbz je nádherné mesto staré 2700 rokov s množstvom pamiatok UNESCO. Kedysi súčasť bájnej Sogdiany a perzskej ríše rovnako ako aj Samarkand. Rozlúčka so Samarkandom, posledné nákupy a zaslúžený oddych. Nadšení a s nošou zážitkov, suvenírov a snáď aj s pokojom v duši opúšťame Strednú Áziu. Toto nám už nikto nemôže zobrať. Skorý ranný odlet s prestupom a obedňajším príletom do Viedne.
- Cena A (štandardná): 2040 EUR
- Cena B (zľava KST, študent): 1990 EUR
- Cena C (vernostná): 1940 EUR