Útek na Maurícius – túlanie sa v tropickom raji

12 dní |  9.4.  – 20.4. 2018

Maurícius – perla Indického oceánu. Nielen tyrkysové lagúny a 300 km panenských pláži s tým najjemnejším bielym pieskom ale aj divoké scenérie, rozoklané vrcholky hôr, dravé rieky a nádherné vodopády a políčka s cukrovou trstinou ale aj nedotknutá príroda a chránené prírodné parky. Oddych, cestovanie a poznávanie v jednom. Bude záležať len na Vás či autobusom, taxikom, motocyklom, bicyklom alebo po vlastných spoznáte väčšinu miestnych prírodných pokladov. Ostrov je koralového pôvodu s najbližším susedom – 750 km vzdialeným Madagaskarom odtiaľ tiež pochádza veľká časť z 300 druhov endemických druhov rastlín.

Žije tu však aj niekoľko vtákov a živočíchov na pokraji vyhynutia -papagáj Alexander maurícijský, ružový holub alebo vzácne ovocné netopiere. Neporušená korálová bariéra s bohatým podmorským životom je zas zárukou jedinečného šnorchlovania alebo pozorovania delfínov na voľnom mori. A ako bonus môžete uvidieť tiež najvzácnejšiu známku sveta. Ostrov medzi inými očaril aj spisovateľa Marka Twaina a známy je jeho výrok, že …Maurícius poslúžil ako predloha na stvorenie raja…

Jedná sa síce o nízko nákladové, ale poctivé – naozajstné cestovanie. Budeme mať dostatok času na dôkladné zoznámenie sa s ostrovom. Polovicu času strávime spolu kde si užijeme všetky spoločné výlety zahrnuté v cene zájazdu a druhú polovicu môžete stráviť každý individuálne, slovenský sprievodca vám je však neustále k dispozícii.
Každý účastník tak má príležitosť naplniť svoje individuálne záujmy. Maurícius ponúka široké spektrum aktivít. Od príjemných prechádzok cez treking, plávanie, snorchlovanie až po morské potápanie, rybárčenie či extravagantne aktivity ako ,,Blue safari,,. Jedná sa o plavbu ponorkou niekoľko desiatok metrov pod morskou hladinou alebo jazdu na podmorskom skútri či ,,Nemo’s undersea walks,, neopakovateľnú podmorskú prechádzku po morskom dne so špeciálnou potápačskou prilbou. Kŕdle rýb sa z vás nebudú môcť vynačudovať. Avšak aj obyčajná nenáročná plavba katamaránom na blízke ostrovčeky (od 30 EUR), poprípade okružná plavba pozdĺž pobrežia je nezabudnuteľný zážitok.
Čaká nás veľkolepý mix rôznorodých etník, rás a kultúr. Indovia, Číňania, Malgaši, Kreoli, Afričania a Európania. Kultúrny, prírodný podmorský ale aj gurmánsky raj za ceny často nižšie ako u nás. Dobrosrdečnosť a pohostinnosť domorodcov, to je perla Indického oceánu – Maurícius, prelínanie oddychu a cestovania s poznávacím programom proste …Útek do raja ….

Program zájazdu:

1. -2. deň: Letecký presun z Viedne/Prahy  s prestupom na Maurícius. Ubytovanie v jednej z najlepších oblastí juhozápadného Maurícia s množstvom skvelých reštaurácii. Čaká nás nádherná bieloskvejúca pláž s jemným pieskom. Je ako stvorená na šnorchlovanie, prechádzky a oddych v tejto tichej bývalej rybárskej dedine.

3. – 4.deň: Nasleduje prvý ozajstný highlight nášho putovania – polostrov Le Morne s horou ,,smrti,, Brabant – jeden z najfotografovanejších kútov ostrova. Idylické miesto na pobyt a ešte lepšie na plávanie šnorchlovanie a potápanie. Nasledujúci štvrtý deň je vyhradený na oddych a individuálne výlety a aktivity.

5.- 6. deň:  Ľahký trekking v NP Black River Gorges (možnosť vystúpiť aj na najvyšší vrchol krajiny).
Okrem iného aj 350 rastlín a 9 druhov vtákov , ktoré nežijú voľne nikde inde na svete napr. ako papagáj Alexander maurícijský čí Ružový holub. Vzácne sú aj netopiere živiace sa výlučne ovocím. Piaty deň nabitý aktivitou vystriedame nasledujúcim s individuálnym programom. Možnosť individuálnej turistiky v okolí jazera Tamarin s kaskádovými vodopádmi.

7. – 8.deň: Quatre Bornes – obchod a dielňa na výrobu drevených modelov lodí, ktorou je Maurícius povestný – rovnako ako možnosťou lacného nákupu značkového oblečenia ktoré sa tu vyrába vo veľkom pre západné trhy. Chamarel – vodopády a zem siedmych farieb. Fotografický raj a očarujúce scenérie. Voľne žijúce stáda divokých opíc. Grand Bassin – posvätné jazero a významné pútnické miesto. Kedysi sopečný kráter, dnes Ganga Talao naozajstná miestna Ganga, veď 68 percent obyvateľstva ostrova tvoria hinduisti. Ich svätyňa na brehu jazera je počas sviatkov Shivu cieľom tisícov pútnikov. Bois Chéri slávna čajová plantáž s továrničkou. Kompletný postup spracovania čaju, od natrhania zelených lístkov a ich fermentáciu až po vysušenie a ochutenie prísadami. Samozrejme ochutnávku si nenecháme ujsť. Nasledujúci deň vás čaká tradične individuálny program, slovensky sprievodca je Vám však neustále k dispozícii.

9.- 10.deň: Hlavné mesto Port Louis je neskutočný mix rás a kultúr. Piatková mešita, kresťanská katedrála, čínska štvrť a hinduistické chrámy s gópuramy ako vystrihnuté z v Južnej Indie. Z pevnosti sa pokocháme rozhľadom na okolité hory, mesto a prístav.  Tržnica – chute a vône indického oceánu. Miestny fastfood, tropické ovocie, koreniny, ryby od výmyslu sveta a dary mora. Mix nákupných centier, reštaurácii, barov a kaviarní. Ak vás nebaví nakupovať, môžete si len tak posedieť pri káve alebo miešanom nápoji a pokochať sa bezchybným výhľadom na more. Určite však nevynecháme múzea s Modrým a Oranžovým Mauríciusom. Promenáda lemovaná palmami. Zaujímavé prírodovedné múzeum, nákresy a modely vtáka Dronta nelietavého po česky ,,Blbouna nejapného,, – známeho aj pod označením Dodo, teda vtáka, ktorý vyhynul už v 60. rokoch 17. storočia. Botanická záhrada v Pamplemousses, najväčšia svojho druhu na južnej pologuli je nielen prírodná pokladnica na ploche 37 ha ale aj miesto oddychu a piknikov domorodcov aj turistov. Úchvatná zmes stromov rastlín paliem – na vlastne oči uvidíte baobab a rôzne druhy korenín a paliem, vanilka, klinček, litchi ale aj ebenový strom či najväčšie lekno sveta Viktóriu amazonskú. Z farieb a vôní sa vám zatočí hlava a vstup je zadarmo. V blízkosti mesta Moka navštívime najkrajší tradičný kreolský dom so zachovalým pôvodným zariadením z 19.storočia – vilu Eureka kde si vychutnáme zašlú koloniálnu atmosféru. Trou aux Biches – úchvatná pláž s jemným bielym pieskom a najsevernejší cíp ostrova Cap Malheureux. Cestou prenajatym mikrobusom sa okúpeme na niekoľkých najkrajších plážach severu.
A opäť po aktívnom dni strávenom spolu na cestách nasleduje deň naplnený oddychom s vlastným programom.

11. deň: Výlet spojený s kúpaním a ,,barbecue,, na ostrovčeku Ile aux Cerfs. Male veľké prekvapenie na záver, to je najčarovnejší ostrovček Maurícia, drahokam medzi perlami. Ak nám bude šťastie a odliv priať prebrodíme sa na susedný ostrov Ile de l’Est. Zážitok na celý život. Posledný deň pred odletom – individuálny program.

12.deň: V doobedňajších hodinách ešte kúpanie na čarokrásnej pláži Flic en Flac v popoludňajších hodinách presun na letisko a odlet s prestupom do Viedne/Prahy, prílet nasledujúci deň.

Cena zahrňuje spiatočnú letenku Viedeň/Praha – Maurícius a späť vrátane letiskových poplatkov (do maximálnej výšky 850 EUR), kompletnú spoločnú dopravu po ostrove prenajatým mikrobusom, všetky výlety podľa programu, fakultatívny výlet na Ile aux Cerfs, ubytovanie v moderne zariadených dvojlôžkových apartmánoch s klimatizáciou a s dobre vybavenou kuchyňou s možnosťou varenia, (chladnička, mraznička, práčka), služby slovenského sprievodcu.

V cene nie je zahrnuté
poistenie, doprava na/z letiska Viedeň/Praha, strava (cca 7 EUR/deň), vstupy do pamiatok a múzeí (cca 20 EUR),   a individuálne výlety mimo program zájazdu.

Termín: 09.04.2018 – 20.04.2018

  • Cena A (štandardná): 1790 EUR
  • Cena B (zľava KST, študent, senior): 1750 EUR
  • Cena C (vernostná):  1700 EUR

Termín II: 19.11.2018 – 30.11.2018

  • Cena A (štandardná): 1790 EUR
  • Cena B (zľava KST, študent, senior): 1750 EUR
  • Cena C (vernostná):  1700 EUR

Prihláška na zájazd Útek na Maurícius – túlanie sa v tropickom raji